Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sepsa częstszą przyczyną śmierci od nowotworów! Najnowsze badania
Sepsa częstszą przyczyną śmierci od nowotworów! Najnowsze badania

Zgodnie z najnowszymi badaniami sepsa jest co piątą przyczyną śmierci na świecie. Specjaliści z University of Washington przedstawili aktualne i wiarygodne dane, z których wynika, że posocznica rozwija się u 49 mln pacjentów rocznie, a w przypadku aż 11 mln kończy się zgonem. To zdecydowanie częściej niż do tej pory sądzono.

 

 

 

Czym jest sepsa?

Sepsa, czyli inaczej posocznica, to gwałtowna, nadmierna reakcja organizmu na zakażenie. Nie jest oddzielną jednostką chorobową. Stanowi stan zagrażający życiu, prowadzący do uszkodzenia tkanek i narządów. Może doprowadzić do niewydolności serca, wątroby, płuc lub nerek. Typowymi objawami posocznicy są: gorączka, zaburzenia świadomości, przyspieszenie akcji serca i oddechu. Przyczyną sepsy może być praktycznie każdy inwazyjny drobnoustrój.

 

Co wynika z najnowszych badań?

Nowe dane wykazują, że sepsa jest częstszą przyczyną śmierci od nowotworów, które odpowiadają z 9,6 mln zgonów rocznie na świecie (WHO). Może wywoływać to zdziwienie. Stare statystyki mówią o 5 mln zgonów związanych z posocznicą w skali roku. Z czego wynika tak gwałtowna różnica w danych? Najnowszy raport uwzględnił informacje płynące aż ze 195 krajów. Pod lupę wzięto kraje o niskich i średnich dochodach. Wcześniejsze badania nie pogłębiały znaczenia problemu sepsy w najuboższych częściach świata. Okazuje się, że 85% przypadków posocznicy dotyczy pacjentów z tych rejonów.

Prof. Kristina Rudd, jedna z autorek raportu, w wypowiedzi dla BBC News powiedziała – Moi koledzy lekarze pracujący w krajach uboższych mówili o tym od lat. Ja leczę również w Ugandzie, gdzie sepsa jest na porządku dziennym.

Z badań naukowców z University of Washington wynika również, że posocznica najczęściej dotyka dzieci poniżej 5. roku życia. 40% przypadków pacjentów z sepsą należy właśnie do tej grupy. U najmłodszych stan ten zazwyczaj wywołany jest przez infekcje bakteryjne, takie jak pneumokoki czy meningokoki.

Dr Piotr Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej komentuje – Największa śmiertelność sepsy występuje w krajach ze słabym dostępem do intensywnej terapii. Niekorzystne statystyki można odwrócić dzięki szybkiej diagnostyce i podjęciu szybkiego leczenia.

W raporcie naukowcy zwracają uwagę na bardzo ważny aspekt: liczbę śmierci związanych z sepsą można znacząco zredukować, poprzez odpowiednią profilaktykę. Istotne są takie działania, jak zapewnienie dostępu do szczepionek, ale również tak podstawowych rzeczy, jak czysta woda i środki higieny.

Źródła

1.Zbigniew Wojtasiński, Sepsa co piątą przyczyną zgonów, częstszą niż nowotwory, http://naukawpolsce.pap.pl/

2. Mateusz Kucharczyk, Lancet: Sepsa bardziej śmiercionośna niż rak, euractiv.pl

KOMENTARZE
Newsletter