Czym jest sepsa?
Sepsa, czyli inaczej posocznica, to gwałtowna, nadmierna reakcja organizmu na zakażenie. Nie jest oddzielną jednostką chorobową. Stanowi stan zagrażający życiu, prowadzący do uszkodzenia tkanek i narządów. Może doprowadzić do niewydolności serca, wątroby, płuc lub nerek. Typowymi objawami posocznicy są: gorączka, zaburzenia świadomości, przyspieszenie akcji serca i oddechu. Przyczyną sepsy może być praktycznie każdy inwazyjny drobnoustrój.
Co wynika z najnowszych badań?
Nowe dane wykazują, że sepsa jest częstszą przyczyną śmierci od nowotworów, które odpowiadają z 9,6 mln zgonów rocznie na świecie (WHO). Może wywoływać to zdziwienie. Stare statystyki mówią o 5 mln zgonów związanych z posocznicą w skali roku. Z czego wynika tak gwałtowna różnica w danych? Najnowszy raport uwzględnił informacje płynące aż ze 195 krajów. Pod lupę wzięto kraje o niskich i średnich dochodach. Wcześniejsze badania nie pogłębiały znaczenia problemu sepsy w najuboższych częściach świata. Okazuje się, że 85% przypadków posocznicy dotyczy pacjentów z tych rejonów.
Prof. Kristina Rudd, jedna z autorek raportu, w wypowiedzi dla BBC News powiedziała – Moi koledzy lekarze pracujący w krajach uboższych mówili o tym od lat. Ja leczę również w Ugandzie, gdzie sepsa jest na porządku dziennym.
Z badań naukowców z University of Washington wynika również, że posocznica najczęściej dotyka dzieci poniżej 5. roku życia. 40% przypadków pacjentów z sepsą należy właśnie do tej grupy. U najmłodszych stan ten zazwyczaj wywołany jest przez infekcje bakteryjne, takie jak pneumokoki czy meningokoki.
Dr Piotr Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej komentuje – Największa śmiertelność sepsy występuje w krajach ze słabym dostępem do intensywnej terapii. Niekorzystne statystyki można odwrócić dzięki szybkiej diagnostyce i podjęciu szybkiego leczenia.
W raporcie naukowcy zwracają uwagę na bardzo ważny aspekt: liczbę śmierci związanych z sepsą można znacząco zredukować, poprzez odpowiednią profilaktykę. Istotne są takie działania, jak zapewnienie dostępu do szczepionek, ale również tak podstawowych rzeczy, jak czysta woda i środki higieny.
KOMENTARZE