Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Selvita oraz Orion Pharma rozpoczynają współpracę nad innowacyjną terapią stosowaną w chorobie Alzheimera
11.07.2010
Celem programu SEL103 jest stworzenie terapii objawowej choroby Alzheimera.
Selvita sp. z o.o. z Krakowa, oraz Orion Corporation z Espoo w Finlandii (ORNBV), ogłosiły w dniu dzisiejszym rozpoczęcie współpracy mającej na celu wspólny rozwój i światową komercjalizacje SEL103, oryginalnego projektu Selvity dotyczącego leczenia objawowego choroby Alzheimera oraz innych chorób związanych z zaburzeniami funkcji poznawczych. Selvita będzie odpowiedzialna za wczesny etap badań w projekcie, natomiast Orion przejmie formalny rozwój przedkliniczny leku, próby kliniczne, jak również późniejszy etap komercjalizacji. Jest to prawdopodobnie pierwsza w historii współpraca nad nową cząsteczką chemiczną, w której bierze udział polska firma biotechnologiczna wraz z międzynarodowym partnerem farmaceutycznym.

Zgodnie z umową Selvita będzie odpowiedzialna za zidentyfikowanie oraz wczesny rozwój przedkliniczny związków małocząsteczkowych o potencjale terapeutycznym i otrzyma od Orion Corporation płatność zaliczkową oraz fundusze badawcze na ten cel, jak również płatności związane z osiągnięciem kamieni milowych, zależne od dalszego rozwoju projektu. Po wybraniu związku będącego kandydatem do prób klinicznych Orion będzie odpowiedzialny za dalsze etapy projektu, wraz z prawem własności do międzynarodowej komercjalizacji produktu. Strony nie ujawniły dalszych ustaleń oraz szczegółów finansowych porozumienia.

„ Choroby neurodegeneracyjne związane z zaburzeniami funkcji poznawczych, są obecnie jedną z największych chorób cywilizacyjnych i ogromnym obciążeniem społecznym. Wspólny projekt daje szanse na synergistyczne połączenie możliwości obu naszych firm, zwiększając możliwości i wyznaczając jasny cel, jakim jest rozwój nowych, ulepszonych terapii dla pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera i inne pokrewne” – powiedział Dr. Jukka Salinen, Dyrektor Badań nad Chorobami Centralnego Układu Nerwowego (Head of CNS Research) firmy Orion.

„Wspólny projekt z Selvitą dobrze wpisuje się w naszą strategię, która ma na celu wchodzenie we współpracę na wczesnych etapach rozwoju leków, z partnerami, którzy prowadzą działalność komplementarną do naszej działalności. Liczą się tu kompetencje naukowe, ale także wielki entuzjazm i zaangażowanie Selvity w ten projekt. Z takimi atutami możemy liczyć na dobrą i owocną współpracę „– powiedział Dr. Antti Haapalinna, Wiceprezes ds. Badań firmy Orion.

Firmy planują wspólnie przeprowadzić szeroko zakrojony projekt badawczo-rozwojowy, który łączyć będzie doświadczenie naukowców Oriona w dziedzinie chorób ośrodkowego układu nerwowego z kompetencjami Selvity z zakresu chemii leków oraz biologii molekularnej. Dzięki współpracy obie firmy mogą osiągnąć zamierzone cele szybciej i z większym prawdopodobieństwem sukcesu niż pracując osobno.

“Jesteśmy zaszczyceni możliwością współpracy z Orionem – jedną z wiodących firm farmaceutycznych pracujących nad rozwojem i komercjalizacją leków na choroby ośrodkowego układu nerwowego. Orion ma bogate doświadczenie w przeprowadzaniu prób klinicznych w zakresie chorób neuropsychiatrycznych, które są przedmiotem naszego projektu” – powiedział Paweł Przewięźlikowski, Prezes Zarządu Selvity. „Od założenia Selvity w 2007 roku naszym najważniejszym priorytetem jest nawiązywanie współpracy partnerskich, które pomogą nam w urzeczywistnieniu wizji naszych naukowców i współpracowników akademickich. Pozwalają nam one zrealizować naszą strategię budowy innowacyjnej firmy zajmującej się kompleksowo odkrywaniem nowych leków. Jesteśmy również bardzo wdzięczni naszym współpracownikom akademickim, a w szczególności Instytutowi Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, za ich nieoceniony wkład w nasze prace badawcze. Uważamy, że nasza współpraca z Instytutem może służyć za przykład i być dobrym modelem dla współpracy pomiędzy jednostkami naukowymi i przemysłem biotechnologicznym w Polsce”. „Jesteśmy dumni z zaufania, którym obdarzył nas Orion i chcemy przejść z projektem do fazy prób klinicznych szybciej niż zakładają to obecne praktyki przemysłu biotechnologicznego” – dodał Dr. Nicolas Beuzen, Wiceprezes Zarządu Selvity.

O chorobie Alzheimera
Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną demencji. Demencja jest wspólną nazwą dla postępujących, zwyrodnieniowych schorzeń mózgu, które wpływają na pamięć, myślenie, zachowanie i emocje. Chociaż nie ma leków, którymi można wyleczyć chorobę Alzheimera, istnieją jednakże pewne terapie, które mogą pomóc osobom cierpiącym na chorobę Alzheimera. Jednakże lepsze terapie farmakologiczne są wciąż potrzebne, szczególnie ze względu na postępujące się starzenie społeczeństwa na całym świecie. Obecnie około 30 milionów osób na całym świecie cierpi na demencję. Dwie trzecie z nich mieszka w krajach rozwijających się. Liczba ta ma wzrosnąć do ponad 100 mln ludzi do roku 2050. Znaczna część tego wzrostu wystąpi w szybko rozwijających się i silnie zaludnionych regionach, takich jak Chiny, Indie i Ameryka Łacińska (źródło: Alzheimer’s Disease International, ADI).

O SEL103
Program SEL103 to własny program Selvity, oparty na oryginalnych, biologicznie dostępnych po podaniu doustnym, wysoce selektywnych, związkach małocząsteczkowych, które mają potencjał do odegrania dużej roli w terapii chorób związanych z zaburzeniami funkcji poznawczych tym choroby Alzheimera, demencji, itp.

O Selvicie
Selvita jest polską, prywatną firmą biotechnologiczną, działającą w obszarze w odkrywania i rozwoju leków stosowanych w leczeniu chorób ośrodkowego układu nerwowego, onkologii i chorób autoimmunologicznych. Zajmuje się również świadczeniem usług badawczo-rozwojowych i budowy rozwiązań informatycznych wspierających projekty innowacyjne. Selvita powstała w 2007 roku i zatrudnia obecnie na etatach 96 naukowców, w tym 33 doktorów. Selvita posiada obecnie kilka projektów na wczesnym etapie badań przedklinicznych i spodziewa się, że wprowadzi pierwsze związki do prób klinicznych w 2012 roku. Najbardziej zaawansowanymi programami Selvity są: SEL103 do objawowego leczenia choroby Alzheimera, oraz SEL24 - inhibitor kinaz Pim, który może stać się przełomową terapią stosowaną w leczeniu różnych form białaczki i guzach litych. Dodatkowe informacje o Selvicie można znaleźć w Internecie pod adresem http://www.selvita.com.

O Orion Pharma
Orion jest innowacyjną, europejską firmą działającą w sferze badań i rozwoju, zarówno w dziedzinie farmaceutyków jak i diagnostyki, ze szczególnym naciskiem na rozwój terapii leczniczych oraz testów diagnostycznych na rynek światowy. Orion rozwija, produkuje i sprzedaje farmaceutyki, weterynaryjne produkty farmaceutyczne aktywne składniki farmaceutyczne (API) oraz testy diagnostyczne. Działalność rozwojowo-badawcza Orionu w farmacji koncentruje się na następujących obszarach terapeutycznych: choroby ośrodkowego układu nerwowego, onkologia, oraz leki pulmonologiczne na bazie Easyhaler ®. Sprzedaż netto Grupy w 2009 roku wyniosła 772 miliony EUR. Spółka zainwestowała 95 mln EUR w badania i rozwój. Na koniec 2009 r. Grupa posiadała łącznie 3 100 pracowników, z których 2500 pracuje w Finlandii i 600 w innych krajach europejskich. Akcje Oriona klasy A i B są notowane na NASDAQ OMX Helsinki. Korporacyjna stronia internetowa Oriona jest dostepna na: http://www.orion.fi

Komunikat prasowy
KOMENTARZE
news

<Styczeń 2029>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter