Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sanofi-Aventis przejmie większość praw od Bristol-Myers Squibb na Plavix
08.10.2012

Plavix (klopidogrel) – swojego czasu światowy nr 1 na rynku leków przeciwzakrzepowych utracił ochronę patentową 17 maja 2012 roku. Od tego dnia rynek przejmować zaczeły generyczne odpowiedniki leku. Z czasem Plavix wypadł z czołówki rankingów sprzedaży.

Po utracie ochrony patentowej Plavix zaczął przynosić firmie coraz mniejszy zysk i dlatego Bristol-Myers Squibb zdecydował się oddać prawa do niego swojemu partnerowi Sanofi-Aventis. Francuska firma sporo ryzykuje chcąc samodzielnie prowadzić sprzedaż Plavixu, bowiem rzesze generycznych odpowiedników zalały już rynek. Jednakże polityka firmy stawia na rynki wschodzące, Sanofi dostało świetną szansę do sprzedaży nowych leków na rynkach rozwijających się, co może przynieść firmie ogromny zysk.

Koncern Bristol-Myers Squibb widząc spadek przychodów postanowił ulokować swoje priorytety w sprzedaży innych leków i skupić się na współpracy z innymi markami. Postanowił między innymi kupić firmę specjalizującą się w odkrywaniu, rozwoju i komercjalizacji leków głównie na cukrzycę, otyłość, ale też inne choroby. Ponadto Bristol zacieśni również współpracę partnerską z AstraZeneca i Pfeizer. Prezes koncernu Bristol-Myers Squibb - Lamberto Andreotti - podkreśla, że w krótkim okresie czasu firma uzyska innowacyjne portfolio w zakresie R&D oraz sprzedawanych leków, w czym zdecydowanie pomoże im umowa z firmą Sanofi-Aventis.

Umowa wymiany dotyczy również dwóch siostrzanych leków Avapro i Avalide (irbesartan i irbesatran/hydrochlorotiazyd) – stosowane głównie w leczeniu nadciśnienia.

Sanofi przejmie prawa do Avapro i Avalide na całym świecie. Prawa do Plavixu zostaną podzielone między Sanofi i Bristolem. Bristol pozostawi sobie rynek Stanów Zjednoczonych i Puerto Rico co najmniej do 2018 roku, pozostałe rynki zaś zostaną otwarte dla Sanofi. Poza tym Sanofi będzie musiało zapłacić tantiemy od sprzedaży nowo pozyskanych leków. Na sam koniec tego roku Sanofi zobowiązało się zapłacić 200 mln dolarów za wykonaną operację.

Według szacunków analityków z Sanofi wspólna sprzedaż generycznych odpowiedników Plavixu i Avapro innych firm odejmie z ich całościowego przychodu aż 1.85 mld dolarów, jednak wciiąż jest to intratny interes, który może przynieść 5-7 mld dolarów zysku. Odkąd Plavix jest na rynku (15 lat) wygenerował przychód rzędu 42.8 miliaródw dolarów.

 

Krzysztof Słomiak

 

na podstawie: fiercepharma.com

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter