Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Rynek farmaceutyczny w Rosji - stan obecny, trendy, zmiany.
05.06.2013

W trakcie swojego wystąpienia na BioForum 2013 w Budapeszcie, Artur Shigabutdinov z rosyjskiej firmy Nadim CRO scharakteryzował sektor farmaceutyczny Rosji. Podkreślił ogromną rolę leków generycznych w rozwoju całego sektora farmaceutycznego w swoim kraju, wymienił czynniki stymulujące rozwój sektora, jak i te spowalniającego, oraz opowiedział o zmianach w rosyjskim prawie mających odbicie na działalności sektora.

"Obecnie Rosja i rząd rosyjski zdają sobie sprawę z faktu, że jesteśmy słabiej rozwinięci w zakresie biotechnologii i ogólnie medycyny. Dlatego wiele grantów jest przeznaczanych na rzecz przemysłu, aby wspomóc nasze rodzime firmy i uczynić je konkurencyjnymi, chociażby na rosyjskim rynku." mówi Artur Shigabutdinov.

Co pomaga w rozwoju?

Jego zdaniem w tej chwili można zauważyć w Rosji wyraźne tendencje do harmonizacji prawa z tym obowiązującym w krajach Unii Europejskiej, oraz tworzenia środków zabezpieczających dla lokalnych producentów.

Zdaniem Artura Shigabutdinova: "Głównymi motorami przyspieszonego obecnie rozwoju rosyjskiego sektora farmaceutycznego są: starzejąca się populacja ludności w europejskiej części kraju, rosnąca liczba ludności w azjatyckiej części, zmiana starych INN na nowe, oraz zwiększenie dochodów rozporządzalnych ludności."

Co przeszkadza w rozwoju?

Czynnikami ograniczającymi obecnie rozwój sektora farmaceutycznego w Rosji są zdaniem mówcy: ciągle zmieniające się podstawowe przepisy prawne, nieprzewidywalne środowisko biznesowe, oraz fakt, że wszystkie ważne decyzje muszą być zatwierdzane osobiście zarówno przez premiera jak i prezydenta kraju.

Struktura rynku

Struktura rosyjskiego rynku farmaceutyków

"W tej chwili nie ma zbyt wielu oryginalnych leków, które byłyby opracowane w Rosji, ale obecnie jest kilka będących na etapie rozwoju. Naturalnie w Rosji produkujemy mnóstwo leków generycznych będących odpowiednikami popularnych środków, takich jak na przykład diklofenak, ibuprofen, czy klarytromycyna. Wytwarzane są również różne leki biopodobne: insulina, epoetyny beta, czy somatotropiny." mówi Artur Shigabutdinov.

Zmiany w rosyjskim prawie

Artur Shigabutdinov: "W związku ze zmianami w obowiązującym ustawodawstwie, które miały miejsce w 2010 roku, nazwanych Prawem o Obrocie Leków, pojawiło się mnóstwo zmian natury technicznej. Zmieniono część przepisów dotyczących procedur i wymagań związanych z rejestracją leków. Najdrastyczniejszą zmianą było wprowadzenie nakazu udostępniania rosyjskich danych klinicznych dla wszystkich nowych środków wprowadzanych na rynek. W praktyce znaczyło to, że firmy nieprowadzące żadnych badań klinicznych na terenie Rosji nie mogły uzyskać rejestracji. (...) Poza tym pojawiły się również nowe wymagania dotyczące prowadzenia samych prób klinicznych, oraz wymóg państwowej kontroli cen produktów wymienionych w wykazie Niezbędnych Leków znalazły się tam najistotniejsze leki dostępne na rynku."

Skutki zmian i obecna sytuacja

Według danych opracowanych przez specjalistów zajmujących się analizą rynku farmaceutycznego w Rosji, w okresie od stycznia 2010 do stycznia 2011, wielkość tego rynku wzrosła o 12%. Ta stopa wzrostu jest słabszym wynikiem w porównaniu z tymi sprzed kryzysu (20-25% rocznie), ale pozytywnie wyróżnia się na tle globalnego rynku (5-7%). Z kolei wzrost sprzedaży paczkowanych wyrobów farmaceutycznych i medycznych jest dużo skromniejszy zaledwie 1%. Odzwierciedla to główny trend obserwowany w 2011 roku spadek w sprzedaży tanich leków, oraz wzrost sprzedaży tych drogich.

red. Tomasz Domagała
Portal Biotechnologia.pl

Dodatkowe źródło:
Survey of the pharmaceutical industry in Russia 2012, Ernst & Young

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2025>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter