Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ruszyły badania ex vivo leku PolEpi – innowacyjnej polskiej terapii na raka jajnika
Ruszyły badania ex vivo leku PolEpi – innowacyjnej polskiej terapii na raka jajnika

Badania nad innowacyjną terapią na raka jajnika firmy NanoVelos należącej do NanoGroup S.A. wkroczyły w kolejny etap – badań ex vivo. Prowadzi je amerykańska firma Champions Oncology, wiodący światowy dostawca usług w zakresie farmakologii onkologicznej, oferujący doświadczenie w klinicznie istotnych modelach raka. – Badania kandydata na lek w firmie Champions Oncology są istotnym etapem rozwoju projektu i doprowadzenia PolEpi do pierwszych badań u ludzi – zapowiada dr n. med. Adam Kiciak, członek zarządu NanoGroup.

 

15 września 2021 r. rozpoczęło się badanie ex vivo produktu eksperymentalnego PolEpi firmy NanoVelos na pierwszym z planowanych czterech modeli ksenoprzeszczepów z rakiem jajnika (PDX), pozyskanych od pacjentek, u których stosowano różne terapie: brak wstępnej chemioterapii, chemoterapię celowaną lub chemioterapię z zastosowaniem liposomalnej doxorubiciny bez odpowiedzi klinicznej i z zauważalną odpowiedzią kliniczną terapii. Lekiem referencyjnym, wobec którego będzie oceniania odpowiedź komórkowa PolEpi, jest wolna epirubicyna. 

Raportu końcowego z badań NanoVelos spodziewa się jeszcze w tym roku. Na podstawie uzyskanych wyników wybrany zostanie tylko jeden model o najlepszej odpowiedzi na zastosowaną terapię i dalej na nim prowadzone będą badania efektywności i biodystrybucji u myszy z niedoborem odporności (athymic Nude-Foxn1nu mice), po uprzednim zbadaniu tolerancji tych myszy na PolEpi.

KOMENTARZE
Newsletter