Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Rozmaryn lekarski jako środek na porost włosów
Rozmaryn lekarski, z łac. Rosmarinus officinalis, to gatunek krzewu, należący do rodziny jasnotowatych. Występuje w stanie dzikim w rejonie Morza Śródziemnego (Azory, Madera, Wyspy Kanaryjskie, Algieria, Maroko, Tunezja, Cypr, Turcja, dawna Jugosławia, Grecja, Włochy, Francja, Portugalia, Hiszpania). Jest uprawiany w wielu krajach świata. Rośnie na słonecznych i ciepłych stanowiskach, na przepuszczalnej glebie o pH obojętnym lub lekko zasadowym.

 

 

Rozmaryn lekarski jest rośliną leczniczą, kulinarną i ozdobną. Najbardziej znany jest jako przyprawa. Pozyskiwany z niego olejek rozmarynowy, jak i sam rozmaryn, jest cennym surowcem kosmetycznym i farmaceutycznym. 

Rozmaryn zawiera olejki eteryczne: cyneol, pinen, cymen, borneol oraz kwas rozmarynowy. Działa odkażająco, pobudzająco, wzmacnia pamięć. Jako dodatek do kąpieli łagodzi bóle mięśniowe, stany reumatyczne. Jego napar ma działanie żółciopędne, pomocniczo stosowany jest w kamienicy żółciowej, ogólnym osłabieniu, zwiększaniu sprawności fizycznej i psychicznej. Rozmaryn działa rozgrzewająco. Jego działanie lekarskie wynika z obecności takich substancji jak: rozmarcyna (działanie przeciwbólowe), kwas rozmarynowy o działaniu przeciwzapalnym, flawonoidy, garbniki i diterpeny.

Jako przyprawa stosowana jest głównie w kuchni hiszpańskiej, bałkańskiej i meksykańskiej. Jest dodatkiem do mięs, wędlin i sosów. Kwiaty dodaje się do sałatek. Łodyga może być patyczkiem do szaszłyków, dodatkowo nadając mięsu zapach i smak.

W Polsce rozmaryn uprawiany jest w doniczkach jako roślina pokojowa. Latem można go przetrzymywać na werandach, balkonach, w ogródkach.

Rozmaryn jest także surowcem kosmetycznym. Z jego liści otrzymuje się antyseptyczny środek do mycia przyborów w łazience. Ze względu na pobudzenie krążenia krwi dodawany jest do kąpieli i płukanek na porost włosów. Jest także wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym – daje zapach kojarzony ze świeżym powiewem morza.

Jednym z działań kosmetyczno-leczniczych rozmarynu lekarskiego jest prawidłowa stymulacja wzrostu włosów. Zawarte w nim związki poprawiają krążenie krwi w głowie, prowadząc w efekcie do znacznie szybszego wzrostu włosów. Po kuracji rozmarynem włosy są też zdrowsze. Ich struktura jest gładka, błyszcząca. Płukana z rozmarynu leczy także suchość skóry głowy, łupież i objawy swędzenia.

 

Płukanka rozmarynowa domowej roboty

Składniki: wrzątek, rozmaryn (suszone liście lub olejek z rozmarynu).

Przygotowanie: Do 4 szklanek wrzątku dodać suszone liście rozmarynu lub olejek rozmarynowy. Pozostawić na minimum 30 minut, a najlepiej na całą noc. Przecedzić. Do płukanki dodać odrobinę octu i wymieszać. Płukankę należy przechowywać w lodówce.

Sposób użycia: Włosy należy umyć szamponem, a zamiast zwykłej wody do płukania użyć przygotowanej płukanki rozmarynowej. Wmasować ją w skórę głowy i spłukać obficie wodą. Stosowana płukanka ziołowa  musi być letnia. Dzięki temu zamknie łuski włosów i sprawi, że włosy będą błyszczące i mniej podatne na uszkodzenia.

Źródła

1. Rozmarynowa płukanka na porost włosów, dostępne on line: 28.04.2017.

http://www.zdrowyportal.org/2814/rozmarynowa-plukanka-na-porost-wlosow/

2. Rozmaryn lekarski to niezwykłe zioło - poznajmy jego właściwości i zastosowanie, dostępny on line: 28.04.2017

http://bonavita.pl/rozmaryn-lekarski-to-niezwykle-ziolo-poznajmy-jego-wlasciwosci-i-zastosowanie

3. 10 ulubionych płukanek do włosów, dostępne on line: 28.04.2017 http://www.poradyherrbaty.pl/2014/02/10-ulubionych-zioowych-pukanek-do-wosow.html#ixzz4fYgx2cFi

4. Rozmaryn i olejek rozmarynowy – właściwości lecznicze i zastosowanie, 28.04.2017.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/rozmaryn-i-olejek-rozmarynowy-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie_43767.html

 

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter