Rozmaryn lekarski jest rośliną leczniczą, kulinarną i ozdobną. Najbardziej znany jest jako przyprawa. Pozyskiwany z niego olejek rozmarynowy, jak i sam rozmaryn, jest cennym surowcem kosmetycznym i farmaceutycznym.
Rozmaryn zawiera olejki eteryczne: cyneol, pinen, cymen, borneol oraz kwas rozmarynowy. Działa odkażająco, pobudzająco, wzmacnia pamięć. Jako dodatek do kąpieli łagodzi bóle mięśniowe, stany reumatyczne. Jego napar ma działanie żółciopędne, pomocniczo stosowany jest w kamienicy żółciowej, ogólnym osłabieniu, zwiększaniu sprawności fizycznej i psychicznej. Rozmaryn działa rozgrzewająco. Jego działanie lekarskie wynika z obecności takich substancji jak: rozmarcyna (działanie przeciwbólowe), kwas rozmarynowy o działaniu przeciwzapalnym, flawonoidy, garbniki i diterpeny.
Jako przyprawa stosowana jest głównie w kuchni hiszpańskiej, bałkańskiej i meksykańskiej. Jest dodatkiem do mięs, wędlin i sosów. Kwiaty dodaje się do sałatek. Łodyga może być patyczkiem do szaszłyków, dodatkowo nadając mięsu zapach i smak.
W Polsce rozmaryn uprawiany jest w doniczkach jako roślina pokojowa. Latem można go przetrzymywać na werandach, balkonach, w ogródkach.
Rozmaryn jest także surowcem kosmetycznym. Z jego liści otrzymuje się antyseptyczny środek do mycia przyborów w łazience. Ze względu na pobudzenie krążenia krwi dodawany jest do kąpieli i płukanek na porost włosów. Jest także wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym – daje zapach kojarzony ze świeżym powiewem morza.
Jednym z działań kosmetyczno-leczniczych rozmarynu lekarskiego jest prawidłowa stymulacja wzrostu włosów. Zawarte w nim związki poprawiają krążenie krwi w głowie, prowadząc w efekcie do znacznie szybszego wzrostu włosów. Po kuracji rozmarynem włosy są też zdrowsze. Ich struktura jest gładka, błyszcząca. Płukana z rozmarynu leczy także suchość skóry głowy, łupież i objawy swędzenia.
Płukanka rozmarynowa domowej roboty
Składniki: wrzątek, rozmaryn (suszone liście lub olejek z rozmarynu).
Przygotowanie: Do 4 szklanek wrzątku dodać suszone liście rozmarynu lub olejek rozmarynowy. Pozostawić na minimum 30 minut, a najlepiej na całą noc. Przecedzić. Do płukanki dodać odrobinę octu i wymieszać. Płukankę należy przechowywać w lodówce.
Sposób użycia: Włosy należy umyć szamponem, a zamiast zwykłej wody do płukania użyć przygotowanej płukanki rozmarynowej. Wmasować ją w skórę głowy i spłukać obficie wodą. Stosowana płukanka ziołowa musi być letnia. Dzięki temu zamknie łuski włosów i sprawi, że włosy będą błyszczące i mniej podatne na uszkodzenia.
KOMENTARZE