Co to oznacza dla klientów? Coraz więcej medykamentów będzie dostępnych online, co daje pacjentom większą wygodę i dostępność. Tym bardziej jednak należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo leków w transporcie, aby produkty nie utraciły swoich właściwości leczniczych na etapie dystrybucji do odbiorcy końcowego. Jak zatem zweryfikować, czy lek kupiony online będzie prawidłowo przetransportowany? Czy każda firma może się tym zajmować? Specjaliści wyjaśniają, jak ten proces wygląda i jak powinien przebiegać.
Apteki online – co kupimy?
W ofercie aptek online znajdziemy m.in.: maści, kremy, kosmetyki i różnego rodzaju tabletki czy suplementy diety. Internetowe zakupy w aptekach to już praktycznie codzienność dla wielu osób. W raporcie przedstawiającym rozwój e-commerce na rynku farmaceutycznym przeczytamy szerzej o tym, jakie produkty medyczne kupimy online. Są to:
* leki OTC (wydawane bez recepty), z wyłączeniem produktów, których wydawanie jest ograniczone wiekiem pacjenta,
* wyroby medyczne,
* środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego,
* suplementy diety,
* dermokosmetyki,
* środki spożywcze zawierające w swoim składzie farmakopealne naturalne składniki pochodzenia roślinnego,
* środki dezynfekcyjne stosowane w medycynie.
Niezależnie od tego, co kupujemy, musimy mieć pewność, że produkt jest odpowiednio przewożony i nie straci swojej skuteczności. Jak podkreślają eksperci, istotnym elementem podczas składania zamówienia w aptece online jest właściwy wybór dostawcy swojego towaru. W świetle prawa zamawianie kurierem w aptekach jest oczywiście poprawne i każdy ma możliwość skorzystać z takiej opcji, jednak coraz częściej bardziej świadomi odbiorcy wybierają wyspecjalizowanych dostawców, aby mieć pewność, że drogie kosmetyki, suplementy, produkty lecznicze OTC, probiotyki, itp. są przewożone z zachowaniem jak najwyższych standardów jakości, które dotyczą również leków. – Produkty z aptek internetowych można zamawiać zarówno za pośrednictwem standardowych firm kurierskich, jak i wyspecjalizowanych dostawców logistycznych. Opcja kurierska jest zazwyczaj tańsza, jednak nie zawsze zapewnia warunki odpowiednie do przewozu np. probiotyków czy leków, które wymagają kontrolowanej temperatury oraz ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Wyspecjalizowani przewoźnicy dostosowują transport do specyfiki produktów farmaceutycznych, gwarantując ich bezpieczeństwo i zachowanie jakości. Dlatego przy wyborze metody dostawy warto kierować się nie tylko ceną, ale także wymaganiami w zakresie transportu zamawianych produktów. Jest to na pewno kwestia świadomości społeczeństwa na temat przewozu produktów farmaceutycznych, która u nas dopiero się kształtuje, jednak już teraz warto zgłębiać wiedzę w tym temacie, aby mieć pewność co do jakości otrzymywanych produktów z aptek internetowych, zwłaszcza że różnica w kosztach między kurierem a wyspecjalizowanym dostawcą jest niewielka – tłumaczy Sylwia Baranowska-Skoneczna, kierownik Hurtowni Farmaceutycznej Pharmalink. Firmy zajmujące się profesjonalną dostawą leków i medykamentów to bezpieczeństwo leków na każdym etapie dystrybucji – od infrastruktury, przez przeszkolonych kierowców, po cykliczne audyty i transport w warunkach kontrolowanych. Wówczas zarówno więksi odbiorcy, tacy jak apteki, hurtownie czy szpitale, jak i pacjenci zamawiający bezpośrednio będą mieć pewność, że lek dotrze do nich w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach.
Co jako odbiorcy powinniśmy wiedzieć na temat dostawy leków?
Firmy zajmujące się dostawą leków muszą brać pod uwagę wiele czynników – wiedza, odpowiednie kompetencje i doświadczenie są w tym przypadku kluczowe. – Bardzo ważna jest znajomość zarówno branży logistycznej, jak i farmaceutycznej. Ogromny wpływ na bezpieczeństwo i szybkość dostaw mają też posiadane know-how, bogate doświadczenia zawodowe pracowników oraz ich zaangażowanie. Nie bez znaczenia jest także podnoszenie kwalifikacji zespołu, m.in. poprzez szkolenia wewnętrzne. Dzięki temu cały personel wie, jak obchodzić się z towarem, w tym zapewniać mu odpowiednią temperaturę i jak postępować w przypadku awarii lub sytuacji nadzwyczajnych – mówi Daniel Charucki, kierownik transportu Pharmalink. Dzięki odpowiednim procedurom i systemom, a także dwukomorowej flocie aut wyspecjalizowane firmy mogą zapewnić profesjonalną obsługę w warunkach kontrolowanych. To niezwykle istotny czynnik, dzięki któremu dostawca może spełnić wszelkie wymogi klienta w zakresie transportu medykamentów w temperaturach, jakich zróżnicowane produkty lecznicze wymagają.
Kiedy sprawdzi się transport kurierem?
* Gdy zamawiamy podstawowe produkty niewymagające specjalnych warunków przewozu.
* Gdy zależy nam na tańszej dostawie.
Należy jednak pamiętać, że wówczas nie ma pełnej kontroli nad warunkami przewozu.
Kiedy postawić na specjalistycznego przewoźnika?
* Gdy suplementy lub kosmetyki mają określone wymagania temperaturowe (np. probiotyki, kosmetyki naturalne).
* Gdy mamy do czynienia z produktami leczniczymi.
* W przypadku transportu na dużą skalę (np. hurtownie, dystrybutorzy).
* Jeśli przepisy wymagają specjalnego nadzoru nad przewozem (np. GMP, GDP).
Zgodność dostawcy z międzynarodowymi standardami jakości, takimi jak ISO, oraz przestrzeganie przepisów Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (DPD) i Prawa farmaceutycznego jest niezwykle ważna. Certyfikacje są dowodem na wysokie standardy operacyjne i gwarancją, że dostawca spełnia rygorystyczne wymagania branżowe.
Wyposażenie i flota
Kluczowa i niezwykle ważna podczas przewożenia leków jest flota pojazdów wyposażona w nowoczesny system monitorowania. Monitoring GPS umożliwia ciągłe nadzorowanie przesyłki, a to zwiększa znacznie bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko utraty lub uszkodzenia towaru, zabezpiecza przed kradzieżą i dostępem osób nieupoważnionych. Auta operatora logistycznego powinny być wyposażone w system alarmowy pojazdów. Najlepiej, aby produkty lecznicze były przewożone w aktywnym łańcuchu dostaw w dwukomorowych autach. Zmapowane i kwalifikowane dwukomorowe pojazdy z zabudową izotermiczną oraz urządzeniami grzewczo-chłodzącymi, nowoczesne technologie umożliwiające monitorowanie i śledzenie transportu – to kluczowe elementy bezpiecznego transportu medykamentów. Warto dodać, że na każdym z etapów procesu dystrybucji może dojść do konieczności wstrzymania, wycofania lub przekierowania przesyłki w zależności od potrzeb klienta. Możliwe są także takie sytuacje, jak np. awaria pojazdu czy złe warunki atmosferyczne uniemożliwiające działania zgodnie z planem. Warto wtedy współpracować z profesjonalną firmą, która posiada odpowiednie narzędzia i kadrę, aby sprostać tym wyzwaniom i dostarczać leki na czas. Doświadczony przewoźnik daje nam pewność, że nasze produkty będą bezpieczne na każdym etapie dostawy.
KOMENTARZE