Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Rola onkologa w procesie leczenia raka gruczołu krokowego

Większość pacjentów z podejrzeniem raka prostaty lub rozrostem gruczołu krokowego trafia w pierwszej kolejności do urologa, który podejmuje decyzje o dalszej diagnostyce i leczeniu. Warto jednak podkreślić, że najlepsze efekty terapeutyczne osiąga się poprzez konsylia wielospecjalistyczne, w których udział biorą nie tylko urolodzy, ale również onkolodzy, radioterapeuci oraz inni specjaliści, w zależności od stanu klinicznego pacjenta. Kluczowe jest, aby onkolog współdecydował o ścieżce leczenia pacjenta, co pozwala na stworzenie kompleksowego planu terapeutycznego, dostosowanego do indywidualnych potrzeb.

Kampania „ProstaTaHistoria” – rola onkologa

Niestety, nie wszyscy pacjenci mają możliwość kompleksowej opieki, a dostęp do onkologa bywa ograniczony. Dostrzegając ten problem, Fundacja OnkoCafe od lat prowadzi kampanię edukacyjną „ProstaTaHistoria”, której celem jest zwiększenie świadomości na temat diagnostyki i leczenia raka prostaty oraz zapewnienie pacjentom możliwości konsultacji z onkologiem. Zwłaszcza w zaawansowanym stadium raka gruczołu krokowego kluczowe jest, aby to onkolog decydował o dalszej terapii, szczególnie w momencie, gdy choroba staje się oporna na hormonoterapię, czyli na tzw. kastrację farmakologiczną. Jest to jeden z najtrudniejszych etapów dla pacjentów oraz ich bliskich, ponieważ pojawia się niepewność co do dalszego leczenia i szans na wyleczenie. Na tym etapie onkolog podejmuje decyzję o intensyfikacji leczenia, co może obejmować chemioterapię, leki ukierunkowane molekularnie lub radioizotopy, które pomagają lekowi dotrzeć do komórek nowotworowych. 

Spotkania z onkologami

W ramach kampanii Fundacja zorganizowała już w tym roku spotkania w wielu miastach, m.in. Bydgoszczy, Katowicach, Wrocławiu, Gnieźnie i Warszawie. Podczas każdego wydarzenia pacjenci mieli możliwość skonsultowania wyników swoich badań z onkologiem oraz uzyskania drugiej opinii specjalisty. Podczas rozmów podkreślano, jak istotna jest współpraca między urologami a onkologami, aby pacjenci czuli się dobrze zaopiekowani i wiedzieli, że są w dobrych rękach. – Na spotkaniu zorganizowanym przez Fundację OnkoCafe po raz pierwszy dowiedziałem się o powiązanych z nowotworem prostaty mutacjach genów BRCA i badaniach genetycznych, które mogę wykonać, by sprawdzić, czy jestem nosicielem tej mutacji. Do tej pory nikt nie wspominał mi o tym aspekcie leczenia. To był bardzo trudny czas – mój nowotwór już przenosił się na inne części ciała i przestał reagować na dotychczasowe terapie. Zarówno ja, jak i moja rodzina baliśmy się o przyszłość, nie wiedząc, jakie są szanse na wyleczenie. Dzięki rozmowie z onkologiem zyskałem nowe perspektywy leczenia, co dało nam nadzieję i większe poczucie kontroli nad sytuacją – mówi pan Stanisław, jeden z pacjentów będących pod opieką Fundacji.

Warto podkreślić, że zdiagnozowanie mutacji w genach BRCA u pacjentów z rakiem prostaty opornym na kastrację z przerzutami (choć nie u wszystkich chorych one występują) daje możliwość zarówno skorzystania z leczenia inhibitorami PARP, jak i objęcia rodzin chorych opieką poradni genetycznej. Żeby określić, czy pacjent posiada mutację w genie BRCA1 lub BRCA2, a co za tym idzie, jaki schemat leczenia przyniesie największą korzyść terapeutyczną, należy wykonać diagnostykę molekularną. Często zdarza się jednak, że po wielu latach od pierwszej diagnozy materiał jest już niediagnostyczny. Co wtedy? Warto porozmawiać z lekarzem o leczeniu skojarzonym, które może przynieść efekt bez względu na status mutacji. Więcej informacji na temat kampanii oraz nadchodzących wydarzeń można znaleźć na stronie.

Źródła

Fot. Agencja FACE IT!

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2022>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter