Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Rola innowacji w medycynie na 135-lecie Eli Lilly
17.06.2011

16 czerwca br. w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbyła się uroczysta Gala „Innowacja w medycynie na rzecz zdrowia ludzkości” zorganizowana przez firmę Eli Lilly Polska. EL istnieje od 135 lat i realizuje działania firmy w myśl idei „Answers that Matter”. Preparaty Eli Lilly są dostępne w 143 krajach w tym również w Polsce. Firma jest jednym z liderów specjalizujących się w tworzeniu farmaceutyków stosowanych w leczeniu nowotworów, depresji, ADHD, schizofrenii oraz cukrzycy.

 

W spotkaniu wzięli udział eksperci z różnych obszarów medycznych, a wśród nich m.in.: prof. Krzysztof Strojek - Konsultant Krajowy w dziedzinie Diabetologii, prof. Marek Jarema - Konsultant Krajowy w dziedzinie Psychiatrii, prof. Tomasz Wolańczyk - Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, prof. Krzysztof Kusza - Konsultant Krajowy w dziedzinie Anestezjologii i Intensywnej Terapii, dr David Mark Tricklebank - starszy pracownik naukowy Eli Lilly & Co. Ponadto w Gali uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych oraz gość honorowy – Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce - Lee Feinstein.

 Innowacje w medycynie to wynik postępu, który dokonał się w różnych dziedzinach nauki. Zmiany dokonane na przełomie ostatnich dziesięcioleci nieodwracalnie zmieniły oblicze medycyny. Inwestycje innowacyjnych firm farmaceutycznych w badania i rozwój pozwoliły na odkrycie tysięcy leków, które pozwalają dziś skutecznie zwalczać choroby. Równocześnie, nowoczesne leki pozwalają na obniżenie kosztów opieki zdrowotnej . Ponadto pomagają one kontrolować wydatki na opiekę zdrowotną poprzez ograniczenie liczby zabiegów chirurgicznych, skrócenie czasu hospitalizacji czy korzystania z opieki pielęgniarskiej. Zgodnie z danymi Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych- Infarma, od 1990 roku naukowcy odkryli i opracowali ponad 300 całkowicie nowych szczepionek i produktów leczniczych, które zostały wprowadzone do obrotu.

 Jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny ubiegłego stulecia było odkrycie insuliny w 1921 roku przez dr Fredericka Bantinga i Charlesa Best’a, działających we współpracy z naukowcami firmy Eli Lilly & Co,. Dwa lata później kanadyjscy naukowcy zostali uhonorowani Nagrodą Nobla, a firma Eli Lilly, jako pierwsza na świecie, rozpoczęła produkcję pierwszego preparatu insulinowego na skalę przemysłową.

" Początkowo insulinę podawano kilka razy w ciągu doby, ponieważ preparat stworzony przez dr Fredericka Bantinga to odpowiednik dzisiejszej insuliny krótkodziałającej. Było to niezwykle uciążliwe, gdyż zarówno strzykawki, jak i igły były bardzo prymitywne i niewygodne. Dość powiedzieć, że Leonard Thomson - pierwszy pacjent, któremu podano insulinę – zmarł z powodu ropni skóry po zastrzykach. Stworzono zatem insulinę długodziałającą typu NPH. Wreszcie ulżyło chorym, którzy mogli przyjmować insulinę raz dziennie. Niestety zaczęli oni cierpieć na tzw. późne powikłania: ślepotę, niewydolność nerek, silne bóle spowodowane neuropatią, amputacje i szereg innych problemów. Dzisiaj wiadomo, że insulina musi być podawana kilka razy dziennie, tak aby naśladować to co dzieje się u osoby bez cukrzycy….”- skomentował prof. Krzysztof Strojek – Konsultant Krajowy w dziedzinie Diabetologii.

 

Szacuje się, że około 5% mieszkańców Polski choruje na cukrzycę. Na 800 000 przypadków rozpoznanych przypada 700 000 nierozpoznanych. Choroba nierozpoznana przez wiele lat niszczy organizm. Wysoki poziom glukozy doprowadza do chorób naczyniowych , retinopatii czy szybko postępującej miażdżycy.

 Droga do innowacji to proces złożony i długotrwały. Czas, jaki zazwyczaj upływa od momentu rozpoczęcia badań laboratoryjnych do wprowadzenia danego leku do obrotu wynosi średnio od 10 do 15 lat i kosztuje ponad miliard euro. Na uwagę zasługuje fakt, iż zaledwie 1 na 10 000 potencjalnych leków testowanych w badaniach zostaje dopuszczony do obrotu.

 W celu usprawnienia procesu opracowywania leków powstała inicjatywa w zakresie leków innowacyjnych (ang. Innovative Medicines Initiative/ IMI), która jest największym w Europie partnerstwem publiczno-prywatnym, wspierającym prowadzenie skuteczniejszych prac badawczo-rozwojowych nad lepszymi i bezpieczniejszymi lekami dla pacjentów. IMI jest wspólnym przedsięwzięciem Unii Europejskiej i Europejskiej Federacji Przemysłu Farmaceutycznego (EFPIA). 

 W ramach IMI, dysponującej budżetem 2 mld euro, wspierane są wspólne projekty badawcze oraz tworzone są sieci ekspertów pochodzących ze środowisk branżowych i akademickich, skutkujące zwiększeniem liczby innowacji wprowadzanych w sektorze ochrony zdrowia. Jako neutralna strona trzecia w procesie tworzenia innowacyjnych partnerstw IMI ma na celu stworzenie takiego otoczenia dla prac badawczo-rozwojowych (R&D) w przemyśle farmaceutycznym, które będzie w większym stopniu sprzyjać współpracy. Podmioty zaangażowane we wspomnianą inicjatywę liczą, że dzięki IMI Europa zwiększy swą konkurencyjność na szczeblu światowym, stając się najbardziej atrakcyjnym miejscem prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w obszarze farmakoterapii.

 

 

Red. Agata Bednarek

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter