Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Roche wykupuje prawa do testowanego leku za niemal 600 mln dolarów
20.02.2013

W ostatnich dniach Roche podjął działania mające na celu rozpoczęcie współpracy z biofarmaceutyczną firmą Chiasma. Tym samym światowy gigant przejmie prawa marketingowe do testowanego obecnie innowacyjnego leku na bardzo rzadką chorobę.

Octreolin to lek firmy Chiasma, który w chwili obecnej znajduje się w III fazie badań klinicznych. Ma być to pierwszy doustny terapeutyk na jedną z grupy chorób rzadkich, akromegalię. Jest to postępujące schorzenie, związane z nadprodukcją somatotropiny, czyli hormonu wzrostu, przez przysadkę mózgową. Obecnie praktykowanym standardem w leczeniu akromegalii jest stosowanie leku o nazwie Sandostatin firmy Novartis.

Chiasma, izraelska firma biofarmaceutyczna zlokalizowana w USA, przeznaczyła w ubiegłym roku 38,5 mln USD na ostatnie etapy badań klinicznych Octreolinu – innowacyjnej, doustnej formy peptydowej somatostatyny. Przy założeniu pomyślności testów, mogą zakończyć się one już w drugim kwartale bieżącego roku.

Tymczasem w ostatnich dniach firmy Roche/Genentech oraz Chiasma ogłosiły podjęcie współpracy w celu opracowania i komercjalizacji Octreolinu jako leku stosowanego w leczeniu akromegalii oraz guzów neuroendokrynnych. Roche/Genentech przeznaczył tym samym na opracowanie leku 65 mln USD oraz zobowiązał się do wypłacenia kolejnych 530 mln USD w następnych transzach. Pozyskał w ten sposób prawa marketingowe do doustnego terapeutyka. W praktyce oznacza to, że chwili ostatecznego zatwierdzenia przez FDA, Genentech przejmie wszelkie prawa do Octreolinu.

Chiasma posiada w USA status firmy zajmującej się opracowywaniem tak zwanego leku sierocego (ang. orphan drug), czyli stosowanego w leczeniu choroby rzadkiej. Firma planuje rozwój w tej sferze także na terenie Europy. Technologia opracowana w Chiasma ma na celu zamknięcie aktywnych molekuł w takiej warstwie ochronnej, która uniemożliwi zniszczenie substancji w przewodzie pokarmowym po podaniu doustnym, a tym samym pozwoli jej na efektywne dotarcie do krwioobiegu pacjenta. Wartość globalnego rynku związana z leczeniem akromegalii szacowana jest na około 500 mln USD.


Przeczytaj również:

Amgen wchodzi na rynek leków biopodobnych

Roche nie obawia się biopodobnej konkurencji?!


 

Ewa Sankowska

źródło:

www.fiercebiotech.com

KOMENTARZE
Newsletter