Roche, a właściwie Roche Holding AG to międzynarodowy koncern medyczny, zajmujący się wyrobem sprzętu medycznego oraz farmaceutyków. Założony w 1896 roku przez Fritza Hoffmanna-La Roche początkowo znany był z produkcji preparatów witaminowych. Światową karierę zapewniło mu wprowadzenie na rynek szeregu leków z grupy benzodiazepin jak: Librium (Chlordazepoksyd), Valium (Diazepam) czy Rohypnol (flunitrazepam).
Roche to ogromne, ciągle rozrastające się przedsiębiorstwo mające swoje placówki w ponad 150 krajach i zatrudniające ponad 82 tysiące ludzi (2,4% więcej niż w ubiegłym roku). W tej chwili w badaniach klinicznych produktów koncernu udział biorą 326, 642 osoby, a ponad 18 milionów korzysta z wyrobów. Roche to obecnie największa firma w branży biotechnologicznej, onkologicznej, diagnostyki In vitro oraz zaopatrzenia szpitalnego.
Konferencja podzielona była na 4 części, które stanowiły przekrój przez działalność i dokonania przedsiębiorstwa.
FIRMA
Pierwszą część prowadził Severin Schwan - Chief Executive Officer, który opisał sumarycznie największe ubiegłoroczne osiągnięcia spółki. W jego ocenie 2012 rok był przychylny dla Roche. Rynek na produkty firmy wzrósł o 5 % w sektorze farmaceutycznym i o 4% w sektorze diagnostyki medycznej. Jedynym regionem gdzie Roche nie zanotowało wzrostu był skomplikowany rynek Uni Europejskiej. Największe wzrosty sprzedaży osiągnięto w krajach rozwijających się: Chiny 27%, Rosja 14%, Brazylia 11%. Firmie udało się też zwiększyć swój zysk ze sprzedaży do 37,7% , w ubiegłym roku wynosił ona 35,6% (wzrost o 11%). Z sytuacji spółki powinni cieszyć się też akcjonariusze, których dywidendę podniesiono o 18%.
Sprawę dywidend skomentował Severin Schwan:
„Od 26 ostatnich lat, konsekwentnie podnosimy dywidendę. Jednak wielu ludzi uskarża się, że nie potwierdzamy przyszłych informacji o jej podnoszeniu, co skutkuje niepewnością wśród akcjonariuszy. W tym roku zdecydowaliśmy się być konkretni.”
SEKTOR FARMACEUTYCZNY
Część dotyczącą farmaceutyków prowadził Daniel O’Day COO Roche Pharmaceuticals. Zdecydowanie to właśnie ten sektor firmy przyniósł jej w 2012 roku największe dochody.
Trzy z sztandarowych produktów znajdują się wśród 10 najlepiej sprzedających się leków na świecie. Najistotniejsze farmaceutyki Roche omówione zostały poniżej.
1. Nazwa: Rituxan
Wielkość rynku: 6,707 mln CHF
Zmiana wielkości sprzedaży: +9%
Aktywna substancja: Rituximab
Wskazania do stosowania: Chłoniami, białaczki, reumatoidalne zapalenie stawów
2. Nazwa: Herceptin
Wielkość rynku: 5,889 mln CHF
Zmiana wielkości sprzedaży: +11%
Aktywna substancja: trastuzumab
Wskazania do stosowania: rak piersi i żołądka z obecnymi receptorami typu HER2
3. Nazwa: Avastin
Wielkość rynku: 5,764 mln CHF
Zmiana wielkości sprzedaży: +6%
Aktywna substancja: bevacizumab
Wskazania do stosowania: nowotwory odbytu, jelita grubego, piersi, nerki, jajnika, drobnokomórkowy rak płuc
4. Nazwa: Pegasys
Wielkość rynku: 1,649 mln CHF
Zmiana wielkości sprzedaży: +12%
Aktywna substancja: peginterferon alfa-2a
Wskazania do stosowania: WZW B i WZW C
5. Nazwa: Xeloda
Wielkość rynku: 1,523 mln CHF
Tegoroczna zmiana wielkości sprzedaży: +9%
Aktywna substancja: capecitabin
Wskazania do stosowania: nowotwory odbytu, okręznicy i piersi
Również sektor R&D farmaceutyków ma wiele powodów do dumy. W tym roku 11 z 14 starań o dopuszczenie leków zostało przyjętych. W trakcie badań klinicznych znajduję się około 70 nowych związków, a aż 13 może wejść do masowej produkcji już w 2013 roku.
Daniel O’Day COO Roche Pharmaceuticals w trakcie konferencji prasowej powiedział :
„Kiedy widzimy znaczące efekty w trakcie pierwszej fazy badań, jesteśmy bardzo szczęśliwi mogąc podjąć ryzyko i przesunąć taki obiecujący związek do badań klinicznych wyższego rzędu.”
SEKTOR DIAGNOSTYKI MEDYCZNEJ
Trzecia część prowadzona przez Roland’a Diggelmann’a nie była już tak imponująca w liczby jak poprzednie. Zauważyć jednak trzeba, że sektor ten stanowi istotną część zysków Roche – ponad ¼. Za największe zyski w tym sektorze odpowiadają narzędzia do profesjonalnej diagnostyki medycznej i diagnostyki molekularnej.
Do czołowych produktów diagnostycznych Roche należą:
- Glukometr - Accu-Chek Nano SmartView
- Narzędzie do testów immunologicznych – cobas e 602
- Narzędzie do Chemii Medycznej - cobas c 502
- Narzędzie do wykrywania wirusów - cobas TaqMan 48
FINANSE
Dział ten przedstawiony przez Alan’a Hippe’a (Chief Financial Officer) pełen był superlatyw i wynoszenia własnej firmy na piedestały. Na uwagę zasługuję fakt znacznego zmniejszenia zadłużenia firmy ( w stosunku do aktywów) do 16%. Przedsiębiorstwo zmniejszyło także zadłużenie firmy Genentech o 52% którą w 2009 roku wykupiło za 46,8 miliardów dolarów.
PRZYSZŁOŚĆ
W 2013 roku wygasają patenty na czołowe produkty wielu firm farmaceutycznych. Roche może stracić znaczne udziały w rynku po wygaśnięciu patentów na Rituxan i Xelode. Wiele spółek już się szykuje ze swoimi biopodobnymi odpowiednikami tych leków (w tym polski Mabion). Zarząd spółki jest jednak pełen optymizmu wobec nadchodzących wydarzeń. Przechwalając się świetnymi wynikami uspokaja akcjonariuszy. Jednak dopiero najbliższa przyszłość pokaże, czy gigant jest gotowy na czekające go problemy.
Prosto z Londynu Mateusz Wasiak
KOMENTARZE