Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Roche nie obawia się biopodobnej konkurencji?!
06.09.2012

Szwajcarski koncern farmaceutyczny Roche, nie obawia się w najbliższym czasie zagrożenia ze strony firm produkujących leki biopodobne. Według koncernu kłopoty z rozwojem kopii oryginalnych leków biotechnologicznych z jakimi zmagają się konkurencyjne przedsiębiorstwa znacznie opóźnią zalew rynków tańszymi odpowiednikami.

David Loew, dyrektor marketingowy koncernu, oświadczył wczoraj, że nie spodziewa się wcześniej niż w pierwszym kwartale 2015 roku leków biopodobnych do blockbustera Roche – przeciwciała Rituxan. Jest to pierwszy lek jakim zajęły się konkurencyjne przedsiębiorstwa produkujące kopie leków biologicznych.

Prognoza Davida Loewa jest dużo bardziej optymistyczna dla koncernu Roche, niż przewidują rzesze innych analityków. Pod koniec 2013 roku bowiem Rituxan traci ochronę patentową w Europie, a prace nad jego biologicznymi kopiami są intesyfikowane, choćby przez największego światowego producenta generyków - koncern Teva.


Przeczytaj także:

Leki biopodobne – rejestracja i znaczenie


Na wczorajszym spotkaniu w Londynie Loew stwierdził, że przewidywane opóźnienia nastąpią z racji tego, iż podczas rozwoju leków biopodobnych do badań klinicznych trzeba zaangażować większe rzesze pacjentów. Jest to niezbędne, aby spełnić wszystkie wymagania regulacyjne dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności tych preparatów stawiane przez choćby Europejską Agencję ds. Leków.

Rituxan w 2011 roku był najlepiej sprzedającym się lekiem koncernu Roche i przyniósł 6,29 mld $ USD przychodu. Jest to przeciwciało monoklonalne stosowane w terapiach chłoniaka i reumatoidalnego zapalenia stawów.

W wyścigu o udziały w rynku i produkcję kopii leków biologicznych bój toczy kilka firm, w tym polski Mabion. Opracowany przez spółkę MabionCD20 – biopodobny odpowiednik Rituxanu – stoi u drzwi badań klinicznych. W lipcu br. Mabion podpisał umowę dotyczącą przeprowadzenia badań klinicznych biopodobnego leku MabionCD20 i według zapewnień spółki lada dzień te badania się rozpoczną.


Przeczytaj także:

 

Leku biologicznego nie można odwzorować w 100 %, co czyni zarówno rozwój tych leków jak i ich badania kliniczne bardziej kosztownymi w stosunku do odwzorowywania leków chemicznych.

Czy prognozy Roche są prawdziwe okaże się już pod koniec 2013 rok gdy wygaśnie patent na Rituxan. A może czując na plecach oddech konkurencji i podświadomie licząc potencjalne straty Roche zawczasu stara się robić czarny PR producentom leków biopodobnych?

 

Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
Newsletter