Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Robotyzacja aptek - nowy trend technologiczny?
19.03.2013

Roboty apteczne Rowa Vmax stworzone przez firmę Glintt, stanowią rozwiązanie, które ma  usprawnić funkcjonowanie aptek. Coraz częściej tradycyjne półki apteczne wypierane są przez zaawansowane technicznie mechanizmy obsługiwane przez roboty. Nowoczesne trendy, coraz popularniejsze na Zachodzie, od pewnego czasu wzbudzają też zainteresowanie polskich aptekarzy.

Firma Glintt zajmuje się produkcją oraz instalacją robotów w aptekach. Czuwa nad tym Robert Wach – specjalista technologiczny Glintt Polska.

Biotechnologia.pl: Glintt to portugalska spółka działająca w obszarze technologii informacyjnych i posiadająca swoje oddziały w Angoli, Hiszpanii. Kolejnym punktem dla usprawnienia rozwoju międzynarodowego firmy było powołanie oddziału w Polsce. Co skłoniło Państwa do wdrażania tego typu urządzeń w Polsce?

Robert Wach: Firma Glintt Polska wprowadziła na rynek polski robota aptecznego firmy Rowa lidera  w dziedzinie produkcji robotów aptecznych. Uwzględniając fakt zmian, które nastąpiły na polskim rynku farmaceutycznym po 1 stycznia 2012 roku, jesteśmy świadomi wyzwań, z jakimi będą musieli zmierzyć się właściciele aptek w najbliższych latach. Nowa linia robotów marki ROWA  to rozwiązanie służące zapewnieniu maksymalizacji przychodów apteki z jednoczesną redukcją kosztów jej codziennego funkcjonowania.

Jakich działań podejmuje się firma Glintt Polska?

Firma Glintt Polska weszła na rynek polski w 2012 roku i do tego momentu zaczeła budowę silnej, rozpoznawanej marki, będącej gwarancją jakości , rzetelności oraz ukierunkowaniu na klienta. Głównym kryterium wyróżniającymi firmę Glintt Polska są:

  • potrzeby i wymagania klientów traktowane jako punkt odniesienia dla rozwoju firmy,
  • profesjonalizm, specjalistyczne doradztwo technologiczne oparte na wieloletnim      doświadczeniu.
  • organizowanie eventów dla klientów, demonstracji w centrach technicznych firmy.

Firma  Glintt Polska stosuje wiele działań w zakresie Public Relations. Organizacja kontaktuje się z lokalnymi społecznościami, środowiskami finansowymi, władzami, mediami, klientami. Podejmowane działania to:

  • publikowanie artykułów prasowych promujących produkty i usługi firmy ukazujące się w prasie naukowej, jak i w radio.
  • indywidualne prezentacje nowych produktów i technologii,
  • udziały w licznych targach, sympozjach branży szpitalno-farmaceutycznej

Skąd wziął się pomysł na stworzenie robotów aptecznych? Czy apteki nie funkcjonują wystarczająco sprawnie?

Powstanie robotów aptecznych Rowa ma na celu usprawnić funkcjonowanie i pracę aptek. Wydawanie leku przez farmaceutę trwa średnio ok. trzy i pół minuty. Tyle czasu zajmuje przyjęcie i odczytanie recepty, odnalezienie odpowiedniego leku i wydanie go pacjentowi. Specjalistycznemu robotowi aptecznemu zajmuje to średnio 8 sekund. Czas, który zyskujemy możemy poświecić na konsultację z pacjentem dzięki czemu obsługa pacjenta jest jeszcze bardziej profesjonalna. Dzięki takiemu podejściu zyskujemy większą rzeszę zadowolonych pacjentów. Dodatkowo instalując robota aptecznego Rowa zyskujemy większą przestrzeń sprzedażową, którą możemy wykorzystać na dodatkowe produkty takie jak kosmetyki czy suplementy diety.

Jaki był koszt inwestycji poniesiony przez Państwa firmę ?

Cena robota Rowa jest sprawą indywidualną w zależności od rozwiązania technologicznego jakie jest zastosowane. Roboty mogą być instalowane w pomieszczeniu gdzie znajduje się apteka, jak i zarówno może to być piwnica czy pierwsze piętro. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii leki mogą być transportowane na dalekie odległości w bardzo krótki czasie.

Czy starali się Państwo o dofinansowanie projektu choćby ze środków Unii Europejskiej?

Nie było takiej potrzeby. Mamy silną pozycje na rynku europejskim jak i światowym.

Czy każda apteka może zostać zaopatrzona w robot Rowa Vmax?

Każda apteka, która ma minimum 7m² powierzchni do wykorzystania może być zaopatrzona w robota Vmax bądź Smart. Robot może być nawet zainstalowany poziom niżej jak i piętro wyżej. Świetnie wyszkoleni i doświadczeni technicy mają zawsze do zaoferowania właścicielom aptek wiele praktycznych i oryginalnych rozwiązań.

Jak ich obecność wpłynie na prace aptek?

Obecność robota przede wszystkim usprawni i ulepszy prace każdej apteki.  Polepszy się service świadczony klientom, a tym samym wzrośnie sprzedaż. Obsługa każdego klienta będzie szybsza jak i bardziej profesjonalna, gdyż czas który teraz farmaceuta poświęca na szukanie leku może poświecić na konsultacje z klientem i promocje innych produktów. Ważnym punktem w działaniu apteki jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni i w tym bardzo pomaga robot. Na bardzo małej powierzchni można zmagazynować ok 9.000 opakowań leków, a tym samym wykorzystać lepiej resztę apteki na ekspozycję np. kosmetyków. Kolejną zaletą jest łatwiejsze kontrolowanie asortymentu jak i dat ważności leków, a także absolutne wyeliminowanie błędów przy wydawaniu leków.

Polski rynek znajduje się dopiero na początku drogi wdrażania mechanicznego systemu. Wiele krajów Europy korzysta już z robotów. Jak wdrożenie ich, wpłynęło na pracę tamtejszych aptek?

W Polsce, jesteśmy na początku drogi wdrażania tak wysoce zaawansowanych technologicznie rozwiązań w zakresie usług aptecznych, jednak wzorując się na przykładzie wprowadzenia ich w Hiszpanii czy w Niemczech wiemy, że niesamowicie usprawniają pracę placówek. Farmaceuci korzystając z asysty robota mają więcej czasu na konsultację z pacjentem odpowiedzieć na jego pytania, a także uniknąć błędu w wydaniu leku. Ponadto, nie muszą znikać na zapleczu w poszukiwaniu leków, ponieważ robi to za nich automat. Wszystkie te czynniki sprawiły, że sprzedaż w aptekach wzrosła, a pacjenci są obsługiwani w dużo bardziej staranny sposób.

W Polsce od ubiegłego roku taki robot sprawuje swoją funkcję w Centrum Medycznym Medicor w Rzeszowie. Czy w planach są inne miejscowości, które zgłosiły chęć wdrażania systemu?

Poza Centrum Medycznym Medicor posiadamy cztery nasze roboty w aptekach sieci Strywald w Gorzowie Wielkopolskim. Ponadto, jedna z największych maszyn jakie dotąd instalowaliśmy znajduje się w jednej z aptek sieci Hygieia w Krakowie.

Jakie są plany firmy Glintt Polska na najbliższy rok?

Głównym planem firmy Glintt Polska na najbliższy rok jest rozwój i zaistnienie na polskim rynku aptecznym i szpitalnym. Naszym priorytetem jest sprzedaż koncepcji, a dopiero potem produktu. Chcielibyśmy zainspirować polskich farmaceutów do podążania z duchem czasu i korzystania z dobrodziejstw technologicznych. Chcemy także by wiedzieli, że nasze rozwiązania są dla nich osiągalne i mogą przynieść wymierne korzyści w zakresie efektywności pracy jak i korzyści finansowych w długo dystansowej perpektywie.

Dziękuje za rozmowę.

  

 

 

Rozmawiała Paulina Marczuk

KOMENTARZE
Newsletter