Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Rekordowa kara dla Pfizer
07.09.2009
Po zapłaceniu ponad 75 milionów dolarów kary za nielegalne testowanie antybiotyków na nigeryjskich dzieciach, firmie Pfizer przyszło zapłacić karę nieporównanie wyższą.
Firma ogłosiła, że zgodziła się zapłacić największa jak dotąd w historii przysądzonych kar finansowych w sektorze farmaceutycznym grzywnę w wysokości 2,3 miliarda dolarów. Przyczyną czwartej z kolei (licząc od 2002 roku) kary przyznanej firmie są nielegalne praktyki marketingowe.

Sędzie Sądu Amerykańskiego - Michael K. Loucks, odpowiedzialny za wydanie wyroku w tej sprawie, stwierdził, że jedyną przyczyną dla której kara jest tak wysoka jest to, że już wcześniej gigant farmaceutyczny był karany. - Spośród wszystkich czynników przesądzających zasądzenie kary, recydywizm firmy był najbardziej znaczący - powiedział w wywiadzie dla The New York Times.

Główny obrońca firmy, Amy W. Schuman oświadczyła, że tym razem Pfizer dostał dobrą lekcję.

- Przyczyny dla których należy zaufać Pfizer, to fakt, że przeważająca większość naszych pracowników spędziła całe swoje życie by wprowadzić do użycia najważniejsze leki dla pacjentów w najwłaściwszy dla tego sposób - powiedziała.

Pfizer otrzymał tak dotkliwą karę ze względu na pogwałcenie tzw. "Food, Drug and Cosmetic Act" wprowadzaniem leku Bextra. Firma, owszem, otrzymała zgodę na dopuszczenie leku na rynek (zgoda FDA), jednak promowała lek nie tylko w zakresie wskazań, z jakimi lek uzyskał zezwolenie pierwotnie, ale także wykraczając poza zarejestrowany obszar terapeutyczny. Lek został wycofany z rynku ostatecznie w 2005 po tym, gdy połączono go ze zwiększonym występowaniem ryzyka ataku serca, zakrzepów i zawałów u osób go przyjmujących (W dniu 7 kwietnia 2005r. FDA (Agencja ds. Żywności i Leków) oraz EMEA zwróciły się do firmy Pfizer o dobrowolne wycofanie z obrotu preparatu Bextra (waldekoksyb), w wyniku czego firma Pfizer zgodziła się wstrzymać na całym świecie sprzedaż oraz marketing preparatu Bextra do czasu dalszych dyskusji dotyczących niekorzystnego bilansu ryzyka i korzyści ze względu na dane dotyczące ciężkich reakcji skórnych.).

Wyrok dotyczy także leków: antypsychotycznego Goedon, antybiotyku Zyvoz oraz przeciwpadaczkowego leku Lyrica.

Reuters poinformował, że osoby, które ujawniły władzom sprzeczne z prawem praktyki Pfizera, otrzyma nagrody. Ich suma będzie opiewać na ponad 102 miliony USD, z czego ponad 51 milionów przypadnie Johnowi Kopchinskiemu, byłemu przedstawicielowi handlowemu Pfizer.
KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
31
1
2
3
Newsletter