Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Raport M&AInsights <br /> Rekordowe przejęcia na rynku leków
02.10.2007



Według najnowszego raportu firmy PricewaterhouseCoopers (PwC) w pierwszym półroczu tego roku doszło na tym rynku do 995 transakcji o wartości ponad 140 mld dol.

Pozwala to przypuszczać, że w całym 2007 r. zostanie pobity ubiegłoroczny rekord ponad 2000 transakcji o gigantycznej wartości 209 mld dol. W ocenie analityków PwC branżę opanowały międzynarodowe europejskie i amerykańskie koncerny, które przejmują firmy z najszybciej rozwijających się rynków - amerykańskiego i azjatyckiego.

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku największą umowę przejęcia sfinalizowała brytyjska kompania AstraZeneca, która za 14,5 mld dol. kupiła amerykański koncern biotechnologiczny Medlmmune. Do tak wielkich transakcji na razie nie dochodzi w Europie Centralnej. Największą z nich była ubiegłorocz -na sprzedaż chorwackiej Plivy amerykańskiemu koncernowi Barr Pharmaceuticals - do tej pory nieobecnego w Europie Środkowej. Przejęcie Plivy przez Barr za 2,4 mld dol. to jedyna światowa transakcja, która ma wpływ na polski rynek. Pliva była bowiem właścicielem krakowskiej Polfy.

Teraz Amerykanie po zakupie chorwackiej spółki chcą w Krakowie prowadzić prace badawcze na dużą skalę (zatrudnili już w laboratorium kilkudziesięciu nowych pracowników), mają też zamiar produkować niektóre leki ze swojego portfela produktów. Będą to przede wszystkim leki generyczne, czyli starszej generacji.

Eksperci PwC zwracają jednak uwagę, że rynek leków generycznych rozwija się teraz najszybciej, stąd nawet renomowane koncerny, takie jak niemiecki Bayer, amerykański Johnson and Johnson czy szwajcarski Novartis chętnie przejmują mniejszych producentów generyków, łatwo zwiększając w ten sposób swoje moce produkcyjne. - W tym roku ma miejsce dalsza konsolidacja producentów leków generycznych rozpoczęta w minionych latach - twierdzi Neal Ransome z PwC, koordynator raportu.

Jego autorzy zwracają uwagę, że międzynarodowe koncerny obok producentów generyków jako cel przejęć upatrzyły młode innowacyjne firmy działające w branży biotechnologii i pracujące nad nowymi substancjami chemicznymi (czyli w praktyce nad nowymi lekami), a także niewielkie spółki wyspecjalizowane w produkcji sprzętu medycznego.

Z raportu PwC wynika, że także światowi producenci będą coraz intensywniej penetrować rynki Europy Centralnej i Wschodniej. W I półroczu kupili tu firmy za 9 mld dol. Według PwC istnieją dwa powody, dla których Europa Wschodnia szybko włącza się do światowego procesu konsolidacji: pierwszy -jej rynki są bardzo atrakcyjne ze względu na coroczny 10-proc. wzrost sprzedaży leków, drugi - koszty produkcji w zakładach farmaceutycznych tego regionu są niskie.

Pełna wersja raportu dostępna jest w formacie clik to open this PDF file


PricewaterhouseCoopers
KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter