Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Przyszła góra do Mahometa, czyli przedstawiciele dużego biznesu na uczelni!
Przyszła góra do Mahometa, czyli przedstawiciele dużego biznesu na uczelni!
W dniach 12-13 kwietnia 2019 r. odbyła się III Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Studentów Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Ok. 200 studentów miało okazję zapoznać się z dostępnymi możliwościami zatrudnienia w farmacji, kosmetologii i analityce medycznej, zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne na rynku pracy w tych sektorach, a także zaprezentować wyniki swoich prac badawczych szerszemu gronu zainteresowanych odbiorców.

 

 

Prelegenci i przedstawiciele biznesu podzielili się cennymi wskazówkami i poradami oraz zaprezentowali wachlarz swoich działalności, dzięki czemu słuchacze i przyszli pracownicy tego rynku mogli zwizualizować sobie swój wymarzony zawód, w najbardziej pożądanym dla siebie przedsiębiorstwie. Konferencję wsparli zarówno duzi globalni gracze, jak i prężnie rozwijające się rodzime, polskie marki.

O tym, jak wygląda praca w firmie oraz jakie możliwości rozwoju zawodowego oferuje przemysł farmaceutyczny, opowiedziała na swoim stoisku grupa Polfarmex, na czele z dr n. farm. Michałem Ostrowskim, kierownikiem laboratoriów rozwojowych. Arkadiusz Lorenc z Fundacji Aflofarm poprowadził wykład pt. „Farmaceuta – sprzedawca czy doradca? Wizerunek farmaceuty w oczach pacjentów, mediów oraz środowiska”. Zastępca kierownika hurtowni DoZ, mgr Krzysztof Słomiak poprowadził warsztat dla studentów farmacji „Ścieżki kariery i możliwości rozwoju farmaceuty w grupie DoZ”, na którym przedstawił opcjonalne formy zatrudnienia dla młodych farmaceutów. DoZ to największy pracodawca na rynku aptecznym zatrudniający ponad 3500 magistrów i techników farmaceutycznych! Dr Joanna Pfoestl, Senior Medical Affairs Manager w Boehringer Ingelheim zorganizowała warsztaty dla studentów kierunku Farmacja pt. „Ryzyko sercowo-naczyniowe w cukrzycy”. Adamed Pharma S.A., polska firma farmaceutyczno-biotechnologiczna, która powstała na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów, w osobie Pawła Burakiewicza poprowadziła wykład pt. „Od pomysłu do pacjenta. Wprowadzenie produktu leczniczego na rynek”. Pani Marta Staszewska-Pietrak, Menadżer Działu Rejestracji i Jakości w firmie TAKEDA wygłosiła wykład „Firma farmaceutyczna – część komercyjna, część produkcyjna – miejscem pracy dla farmaceuty”. Kancelaria Środa przybliżyła zaś uczestnikom zupełnie alternatywną ścieżkę kariery, prowadząc wykład pt. „Między ulotką a receptą. Praktyka tłumaczeń w medycynie i farmacji".

Firmę LEK-AM rekomendowała zebranym Danuta Hanna Jakubowska, PR Manager, która przedstawiła portfolio produktów, opowiedziała o współpracy z ośrodkami uniwersyteckimi oraz polityce zrównoważonego rozwoju i przejawach innowacyjności, choć jak sama podkreślała, słowo „innowacyjność” jest w branży farmaceutycznej nadużywane i odmieniane przez wszystkie przypadki, stąd zawsze operuje nim bardzo ostrożnie. Firma wprowadziła na polski rynek produkty z melatoniną i DHEA, do tej pory znane i świetnie sprzedawane. Pani Danuta wskazała, że po sprzedaży produktu Diosminex światowemu koncernowi farmaceutycznemu, firma pozyskała pieniądze na dalsze inwestycje i rozwój. Jako jedyna ma nowoczesną dedykowaną linię do produkcji finasterydu oraz jako jedyna firma w Polsce produkuje we własnym zakładzie salmeterol. Obecnie LEK-AM prowadzi badania w zakresie technologii postaci leku, analityki farmaceutycznej, a także zaawansowany dział B+R nastawiony na rozwój nowoczesnych leków generycznych oraz formy leków o modyfikowanym uwalnianiu i innowacyjnym sposobie podania. LEK-AM rozwija się w wielu dziedzinach medycyny, takich jak kardiologia, gastroenterologia, psychiatria, urologia, pulmonologia i alergologia, dla której silnym ośrodkiem i stymulatorem rozwoju jest właśnie łódzki UMed. Poza tym nawiązuje współpracę z ośrodkami akademickimi m.in. z Poznania, Wrocławia i Białegostoku. – Dzięki współpracy z naukowcami mamy wpływ na najnowsze technologie i dostęp do tych technologii – podkreśla Pani Danuta. Z racji, że dużą grupą odbiorców byli studenci, Pani Danuta polecała ich uwadze także jasny i przejrzysty system rekrutacji wewnętrznej i zewnętrznej oraz bogate programy staży i praktyk w firmie, które prowadziła m.in. jako partner programu Liderzy Ochrony Zdrowia Fundacji im. Lesława A. Pagi, promującej najzdolniejszych studentów, którzy w przyszłości będą zarządzać polską służbą zdrowia.

Ziaja, firma skupiona na produkcji farmaceutyków oraz wysokiej jakości kosmetyków pielęgnacyjnych, przeprowadziła warsztat dla studentów kosmetologii „Zabieg na twarz z kwasem migdałowym z witaminą C oraz maską algową. Masaż dłoni wraz z maską”. Jeśli chodzi o branżę beauty, ścieżkę kariery w swojej firmie rozrysowała Magdalena Malaczyńska, Prezes Indigo Nails, od 2011 r. działającej w branży kosmetyki profesjonalnej, rozwijając portfolio lakierów tradycyjnych i hybrydowych czy akcesoria do stylizacji i pielęgnacji paznokci. Państwo Justyna Mrózek oraz Józef Furtak z firmy Cosnet poprowadzili warsztat „Innowacyjny zabieg odmładzająco-pielęgnujący – infuzja tlenowa, maska świetlna, radiofrekwencja”.

Na miejscu ciekawe wykłady przedstawili nie tylko reprezentanci biznesu. Konferencję wykładem dotyczącym niezwykle popularnego ostatnio tematu, „Środowisko a mikrobiom – rola w rozwoju alergii i astmy”, otworzył prof. dr hab. n. med. Marek Kowalski, kierownik Katedry Immunologii Klinicznej i Reumatologii oraz dyrektor Centrum Badań nad Zdrowym Starzeniem. „Terapia chronobiologicznych zaburzeń snu” to temat wykładu dr n. farm. Dariusza Andrzejczaka oraz prof. dr hab. n. farm. Jolanty B. Zawilskiej. Bardzo głośny wykład dotyczący nowych związków psychoaktywnych, tzw. „dopalaczy”, przedstawił dr n. farm. Jakub Wojcieszak. Prof. dr hab. Janusz Szemraj z kolei poprowadził wykład na temat wpływu składników diety, w tym nienasyconych kwasów tłuszczowych, na istotne procesy życiowe zachodzące w organizmie człowieka. Właściwe żywienie należy oprzeć przede wszystkim na owocach, warzywach i sokach, dlatego dr hab. Iwona Traczyk reprezentująca Krajową Unię Producentów Soków poprowadziła warsztatach na temat roli tych grup produktów w codziennej diecie. Temat z zupełnie innej beczki, „Siła wizerunku na rynku pracy”, poprowadziła mgr Alicja Rasmus, psycholog, trener Coach oraz Team Coach International Coaching Community (ICC), konsultant Thomas International i Extended Disc – czyli dotychczas przedstawione konkretny zostały wsparte szkoleniem umiejętności miękkich.

Na koniec o najmilszych punktach programu, czyli konkursach. Podczas spotkania, w ramach specjalnej sesji posterowej, studenci mogli zgłosić do konkursu swoją pracę naukową, która niekoniecznie musiała prezentować wyniki prowadzonych przez autora badań, ale mogła być także pracą przeglądową, teoretyczną w obrębie ciekawego zagadnienia. Ponadto Gedeon Richter oraz PTSF zaprosili studentów farmacji do udziału w 5. edycji programu „RECEPTA na sukces. Zostań liderem farmacji”. Konkurs dotyczył kampanii edukacyjnej lub społecznej w zakresie poprawy funkcjonowania społeczeństwa w obszarze zdrowia, w jednej z trzech kategorii (Zdrowa Ona, Zdrowy On lub Zdrowy Maluch), zaś nagrodą było sfinansowanie tej kampanii.

Duża liczba uczestników i sponsorów potwierdza sukces konferencji i pozwala z optymizmem oczekiwać kolejnej edycji już za rok.

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2020>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
4
5
6
Newsletter