- Mam bardzo emocjonalny stosunek do BioInfoBank. Z dumą obserwuję rozwój spółki, na którą pomysł narodził się przed ponad ośmioma laty. Dziś mogę powiedzieć, że był to początek dynamicznego rozwoju całej grupy kapitałowej. Włączenie w nasze projekty naukowców i pozwolenie im na realizację własnych pomysłów sprawiło, że jesteśmy rozpoznawani zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Poza tym grupa BioInfoBank to także fundusz kapitału zalążkowego BIB Seed Capital, oraz Fundacja Przedsiębiorczości Akademickiej. To podmioty, z którymi ściśle współpracujemy w zakresie komercjalizacji pomysłów naukowych. To najważniejszy projekt mojego życia.

Przez 8 lat swej działalności Instytut BioInfoBank stał się jednym z wiodących przedsiębiorstw bioinformatycznych na świecie. Z zaangażowaniem realizował zadania badawcze, które zaowocowały kilkudziesięcioma publikacjami w czasopismach naukowych. Zapytaliśmy, zatem dr Leszka Rychlewskiego o to, co stanowi największą wartość firmy przez niego prowadzonej:
- Bioinfobank to najczęściej odwiedzany serwis bioinformatyczny w Europie oraz drugi pod względem częstości odwiedzin serwis na świecie. To również instytucja wdrażająca innowacyjne projekty. To właśnie, te projekty mówią o wartości, jaką stanowi Bioinfobank.
Skromność dr Rychlewskiego wydaje się być zupełnie nieuzasadniona biorąc pod długość listy projektów, w których uczestniczyli naukowcy z BioInfoBank. Wśród najważniejszych należy wymienić:
- ORFeus (Program służący do wykrywania śladów pokrewieństwa ewolucyjnego i podobieństw strukturalnych pomiędzy rodzinami białek, poprzez porównanie ich sekwencji)
- CAFASP oraz LiveBench (bioinfo.pl/meta - Projekty mające na celu ewaluację jakości metod przewidywania trzeciorzędowej struktury białek podstawie ich sekwencji aminokwasów)
- Protein Structure Prediction Meta-Server (bioinfo.pl/meta - Unikalny na skalę światową serwis służącym ułatwieniu pracy naukowcom zajmującym się analizą sekwencji białek. Portal łączy wiele rozmaitych metod przewidywań i pozwala na wygodne ich wykorzystanie. Infrastruktura serwera bazuje na oprogramowaniu używanym do projektów CAFASP czy LiveBench. Projekt ten jest wciąż rozwijany i stanowi solidną podstawę do kolejnych programów mających na celu zwiększenie czułości oraz weryfikację przewidywania struktur białek, takich jak 3D-Jury czy PDB-Test)
- 3D-Hit (http://3dhit.bioinfo.pl - Projekt przewidujący udoskonalenie metod wykrywania subtelnych podobieństw i detekcji motywów strukturalnych białek służący lepszemu zrozumieniu zależności między sekwencją i strukturą białek)
- SARS (Uwieńczony sukcesem program naukowców z BioInfoBank, mający na celu analizę genomu wirusa SARS przy użyciu programu 3D-Jury. Dzięki ich badaniom, udało się rozpoznać istotną funkcję genu kodującego enzym z grupy, metylotransferaz stabilizujących RNA koronawirusa. Okazał się on być niezbędny do powielania wirusa i rozwoju infekcji co czyni go doskonałym celem terapii celowanej.)

O to, czym będzie Wirtualna Akademia Bioformatyki zapytaliśmy profesora Marcina Hoffmana, prezesa zarządu spółki BIB Seed Capital sp. z o.o. :

Warto dodać, że WAB to nie tylko platforma e-learnigowa, to również baza publikacji naukowych, wysoko wykwalifikowanych pracowników i partnerów do realizacji projektów. Platforma skupia, więc naukowców w jednym, wirtualnym miejscu. Wszyscy zyskają na uczestnictwie w tym projekcie: studenci uzyskają nielimitowany i bezpłatny dostęp do wysokiej klasy materiałów dydaktycznych, natomiast pracownicy naukowi będą mogli posiłkować się materiałami zamieszczonymi na platformie e-learningowej, co umożliwi wyjście poza tradycyjny zakres harmonogramu nauczania i skupienie się na najważniejszych problemach naukowych.
Wirtualną Akademię Bioinformatyki uważam za jedną z najbardziej trafnych przedsięwzięć doskonale wpisującą się w działalność Bioinfobank poprzez wykorzystanie Internetu do promowania syntezy nauk ścisłych i przyrodniczych.
Można, więc bez wątpienia powiedzieć, że pracownicy BioInfoBank do perfekcji opanowali umiejętność wykorzystywania przestrzeni wirtualnej i możliwości, jakie dają najnowsze technologie informatyczne w celu wspierania rozwoju nauk life science. Jakie są jednak plany na przyszłość? O to zapytaliśmy, po raz kolejny, założyciela BioInfoBank, dr Leszka Rychlewskiego:
- BioInfoBank będzie nadal działać, jako jednostka otoczenia biznesu - poszukiwać, inicjować i wdrażać innowacyjne pomysły technologiczne w branżach biomedycznych i IT. Poza tym chcemy rozszerzyć naszą działalność edukacyjną ze szczególnym naciskiem na rozbudowę naszej platformy e-learningowej w ramach Wirtualnej Akademii Bioinformatyki. Chcemy, żeby za parę lat stała się ona interaktywnym zbiorem informacji potrzebnych do kształcenia w kierunkach kluczowych dla rozwoju gospodarki takich jak biologia, chemia, fizyka czy informatyka.
Nam pozostaje czekać i życzyć jak najszybszej realizacji tych celów. Być może w przyszłości zmienią one podejście do kształcenia na kierunkach ścisłych i przyrodniczych zwracając szczególną uwagę na to, jak ważne we współczesnej nauce jest interdyscyplinarne podejście do problemów badawczych.
KOMENTARZE