Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Przestrzeń wirtualna szansą na rozwój biotechnologii
09.12.2009
BioInfoBank spółką łączącą przestrzeń wirtualną z naukami life science
BioInfoBank Sp. z o.o. powołana do życia w roku 2001 z inicjatywy dr Leszka Rychlewskiego powstała celem stworzenia platformy umożliwiającej tanie i efektywne doskonalenie bazy technologicznej w dziedzinie bioinformatyki. Miała służyć zwiększeniu rentowności polskich przedsięwzięć biotechnologicznych oraz przyczynić się do zwiększenia wydajności badań naukowych w dziedzinie biologii molekularnej w czasach, gdy nikt nie przykładał wielkiej wagi do możliwości zastosowania osiągnięć IT w rozwoju nauk life science. Takie podejście okazało się strzałem w dziesiątkę - BioInfoBank stał się marką rozpoznawaną nie tylko w Polsce, ale również zagranicą. Obecnie grupa BioInfoBank to nie tylko przedsięwzięcia bioinformatyczne, ale również fundusz kapitału zalążkowego BIB Seed Capital, oraz Fundacja Przedsiębiorczości Akademickiej. Oto jak o początkach firmy mówi jej założyciel dr Leszek Rychlewski:

- Mam bardzo emocjonalny stosunek do BioInfoBank. Z dumą obserwuję rozwój spółki, na którą pomysł narodził się przed ponad ośmioma laty. Dziś mogę powiedzieć, że był to początek dynamicznego rozwoju całej grupy kapitałowej. Włączenie w nasze projekty naukowców i pozwolenie im na realizację własnych pomysłów sprawiło, że jesteśmy rozpoznawani zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Poza tym grupa BioInfoBank to także fundusz kapitału zalążkowego BIB Seed Capital, oraz Fundacja Przedsiębiorczości Akademickiej. To podmioty, z którymi ściśle współpracujemy w zakresie komercjalizacji pomysłów naukowych. To najważniejszy projekt mojego życia.



Przez 8 lat swej działalności Instytut BioInfoBank stał się jednym z wiodących przedsiębiorstw bioinformatycznych na świecie. Z zaangażowaniem realizował zadania badawcze, które zaowocowały kilkudziesięcioma publikacjami w czasopismach naukowych. Zapytaliśmy, zatem dr Leszka Rychlewskiego o to, co stanowi największą wartość firmy przez niego prowadzonej:

- Bioinfobank to najczęściej odwiedzany serwis bioinformatyczny w Europie oraz drugi pod względem częstości odwiedzin serwis na świecie. To również instytucja wdrażająca innowacyjne projekty. To właśnie, te projekty mówią o wartości, jaką stanowi Bioinfobank.

Skromność dr Rychlewskiego wydaje się być zupełnie nieuzasadniona biorąc pod długość listy projektów, w których uczestniczyli naukowcy z BioInfoBank. Wśród najważniejszych należy wymienić:

  • ORFeus (Program służący do wykrywania śladów pokrewieństwa ewolucyjnego i podobieństw strukturalnych pomiędzy rodzinami białek, poprzez porównanie ich sekwencji)
  • CAFASP oraz LiveBench (bioinfo.pl/meta - Projekty mające na celu ewaluację jakości metod przewidywania trzeciorzędowej struktury białek podstawie ich sekwencji aminokwasów)
  • Protein Structure Prediction Meta-Server (bioinfo.pl/meta - Unikalny na skalę światową serwis służącym ułatwieniu pracy naukowcom zajmującym się analizą sekwencji białek. Portal łączy wiele rozmaitych metod przewidywań i pozwala na wygodne ich wykorzystanie. Infrastruktura serwera bazuje na oprogramowaniu używanym do projektów CAFASP czy LiveBench. Projekt ten jest wciąż rozwijany i stanowi solidną podstawę do kolejnych programów mających na celu zwiększenie czułości oraz weryfikację przewidywania struktur białek, takich jak 3D-Jury czy PDB-Test)
  • 3D-Hit (http://3dhit.bioinfo.pl - Projekt przewidujący udoskonalenie metod wykrywania subtelnych podobieństw i detekcji motywów strukturalnych białek służący lepszemu zrozumieniu zależności między sekwencją i strukturą białek)
  • SARS (Uwieńczony sukcesem program naukowców z BioInfoBank, mający na celu analizę genomu wirusa SARS przy użyciu programu 3D-Jury. Dzięki ich badaniom, udało się rozpoznać istotną funkcję genu kodującego enzym z grupy, metylotransferaz stabilizujących RNA koronawirusa. Okazał się on być niezbędny do powielania wirusa i rozwoju infekcji co czyni go doskonałym celem terapii celowanej.)


Pracownicy Instytutu BioInfoBank nie spoczywają jednak na laurach. Dysponując wysoko wydajnym klastrem komputerowym optymalizowany na zadania wymagające dużej ilości pamięci operacyjnej, własnymi serwerami oraz specjalistycznym oprogramowaniem bioinformatycznym ruszają z nowym projektem pod nazwą Wirtualna Akademia Bioformatyki (WAB).

O to, czym będzie Wirtualna Akademia Bioformatyki zapytaliśmy profesora Marcina Hoffmana, prezesa zarządu spółki BIB Seed Capital sp. z o.o. :

- Wirtualna Akademia Bioinformatyki jest pierwszą w Polsce platformą e-learingową, która jest skierowana do studentów kierunków związanych z bioinformatyką, tj. biotechnologii, informatyki, biologii, chemii, genetyki, itd. Jedna z definicji innowacji mówi, że jest to stworzenie czegoś nowego na bazie już istniejących rozwiązań. Jeszcze niedawno innowacją był sam e-learning, wypierający tradycyjne formy kształcenia. Dzisiaj innowacje w tradycyjnych formach nauczania przybierają inny charakter. Mogą one np. włączać kolejne zmysły czy uwzględniać różne metody wpływające na zwiększenie efektywności procesu nauczania. Innowacyjność WAB polega np. na skierowaniu platformy e-learningowej do studentów nauk bioinformatycznych.

Warto dodać, że WAB to nie tylko platforma e-learnigowa, to również baza publikacji naukowych, wysoko wykwalifikowanych pracowników i partnerów do realizacji projektów. Platforma skupia, więc naukowców w jednym, wirtualnym miejscu. Wszyscy zyskają na uczestnictwie w tym projekcie: studenci uzyskają nielimitowany i bezpłatny dostęp do wysokiej klasy materiałów dydaktycznych, natomiast pracownicy naukowi będą mogli posiłkować się materiałami zamieszczonymi na platformie e-learningowej, co umożliwi wyjście poza tradycyjny zakres harmonogramu nauczania i skupienie się na najważniejszych problemach naukowych.

Wirtualną Akademię Bioinformatyki uważam za jedną z najbardziej trafnych przedsięwzięć doskonale wpisującą się w działalność Bioinfobank poprzez wykorzystanie Internetu do promowania syntezy nauk ścisłych i przyrodniczych.


Można, więc bez wątpienia powiedzieć, że pracownicy BioInfoBank do perfekcji opanowali umiejętność wykorzystywania przestrzeni wirtualnej i możliwości, jakie dają najnowsze technologie informatyczne w celu wspierania rozwoju nauk life science. Jakie są jednak plany na przyszłość? O to zapytaliśmy, po raz kolejny, założyciela BioInfoBank, dr Leszka Rychlewskiego:

- BioInfoBank będzie nadal działać, jako jednostka otoczenia biznesu - poszukiwać, inicjować i wdrażać innowacyjne pomysły technologiczne w branżach biomedycznych i IT. Poza tym chcemy rozszerzyć naszą działalność edukacyjną ze szczególnym naciskiem na rozbudowę naszej platformy e-learningowej w ramach Wirtualnej Akademii Bioinformatyki. Chcemy, żeby za parę lat stała się ona interaktywnym zbiorem informacji potrzebnych do kształcenia w kierunkach kluczowych dla rozwoju gospodarki takich jak biologia, chemia, fizyka czy informatyka.

Nam pozostaje czekać i życzyć jak najszybszej realizacji tych celów. Być może w przyszłości zmienią one podejście do kształcenia na kierunkach ścisłych i przyrodniczych zwracając szczególną uwagę na to, jak ważne we współczesnej nauce jest interdyscyplinarne podejście do problemów badawczych.

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2026>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Newsletter