Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Prof. Krzysztof Tomasiewicz: „Widzimy wkoło mnóstwo pacjentów z COVID-19”

Szersze testowanie pacjentów z objawami choroby, korzystanie ze szczepień ochronnych czy zapewnienie dostępu do nowej szczepionki monowalentnej – to kilka pomysłów na lepsze zabezpieczenie pacjentów przed COVID-19. Jak zaznacza prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, wiceprezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, jesienny wzrost zakażeń COVID-19 jest już wyraźnie widoczny

 

 

Jesień to tradycyjny okres wzrostu zachorowań na niektóre choroby zakaźne. Sezonowość dotyczy zwłaszcza wirusów przenoszonych na drodze oddechowej. Takim wirusem jest SARS-CoV-2. Dotychczasowe statystyki wskazywały, że nieco wymyka się on znanym trendom, o czym świadczyła m.in. fala zachorowań letnich w 2022 r. Obecnie nie mówimy już o falach, a raczej sezonowości. Jak alarmuje prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, tegoroczny jesienny sezon zachorowań już się zaczął i potrwa co najmniej kilka miesięcy. – Od ponad miesiąca, może nawet troszkę dłużej, obserwujemy pojawianie się tych pacjentów. Tak jak w lecie praktycznie pacjentów z COVID-19 w ogóle nie mieliśmy, tak teraz mamy, a proszę pamiętać, że my tak naprawdę przyjmujemy tylko ciężkie przypadki, pacjentów wymagających tlenoterapii. W tej chwili u mnie w klinice jest powiedzmy sobie 20-25% łóżek zajętych właśnie przez pacjentów z COVID-19. Mamy zdecydowanie zaniżoną liczbę rejestracji przypadków COVID-19. Trzeba pamiętać o tym, że niewiele osób diagnozuje zakażenia SARS-COV-2 i jeszcze mniej zgłasza te zakażenia. Wszelkie oficjalne statystyki na pewno nie odzwierciedlają sytuacji, jaka ma miejsce. Wszyscy widzimy wkoło, że jest mnóstwo pacjentów z COVID-19 – uważa ekspert.

W jednej z wypowiedzi udzielanej Polskiej Agencji Prasowej, prof. Tomasiewicz stwierdził, że COVID-19 stał się chorobą osób immunoniekompetentnych. Wśród pacjentów chorych na choroby przewlekłe znacznie częściej COVID-19 wiąże się z ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby. Również obecnie obserwacje wskazują na to, że bardziej narażone na zachorowanie, a także hospitalizację z tego powodu są osoby z konkretnych grup. – Nie ulega wątpliwości, że wiek jest bardzo ważnym czynnikiem i wielu naszych pacjentów to osoby w wieku podeszłym. Druga grupa to pacjenci immunoniekompetentni, a więc tacy, którzy albo chorują na choroby nowotworowe czy choroby przewlekłe, albo są w trakcie leczenia tych chorób, przyjmują różnego rodzaju leki immunosupresyjne. Są to też pacjenci, którzy mają inne deficyty odporności, w różnym wieku. Mamy w tej chwili kilku pacjentów w wieku niezaawansowanym, gdzie te objawy COVID-19 są dosyć intensywne. Immunoniekompetentność od początku pandemii miała znaczenie dla każdego wariantu COVID-19, ale myślę, że zwłaszcza dla tych współczesnych wariantów jest to szczególny czynnik ryzyka rozwoju ciężkiego COVID-19. Gdybyśmy spojrzeli na zdjęcie rentgenowskie płuc takiego pacjenta, to ono wygląda praktycznie identycznie, jak te przypadki, które mieliśmy w roku 2020 czy 2021 – tłumaczy prof. Tomasiewicz.

Czy istnieją zatem sposoby umożliwiające skuteczną ochronę przed zachorowaniem na COVID-19? Stuprocentowej gwarancji nie zapewni żadne rozwiązanie, jednak zdaniem eksperta jest kilka rzeczy, które można zmienić, by minimalizować skutki COVID-19 także u pacjentów immunoniekompetentnych. Obejmują one m.in. testowanie pacjentów z objawami choroby czy wznowienie działania na rzecz korzystania ze szczepień ochronnych. – Jesteśmy w momencie, kiedy wchodzi szczepionka monowalentna, która znajduje się w prawie wszystkich rekomendacjach na świecie. Na razie my dostępu do tej szczepionki nie mamy, a na pewno nie ma jej w zakresie refundacji. Czekamy na bardziej zdecydowane informacje, kiedy i dla kogo ta szczepionka będzie refundowana. Mam nadzieję, że wkrótce pojawią się także inne formy profilaktyki, zwłaszcza że taka protekcja byłaby szczególnie wskazana dla wyselekcjonowanej grupy pacjentów immunoniekompetentnych, gdyż daje praktycznie natychmiastowe i długotrwałe zabezpieczenie. U tych osób profilaktyka jest szczególnie istotna – komentuje prof. Krzysztof Tomasiewicz.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/illustrations/wirus-patogen-zaka%C5%BCenia-biologia-4958150/

KOMENTARZE
Newsletter