Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Potrzeba zmian w dziedzinie badań medycznych
08.02.2008
Interesariusze z dziedziny badań medycznych z zadowoleniem przyjęli białą księgę Europejskiej Rady ds. Badań Medycznych (European Medical Research Council - EMRC).
Księga nosi tytuł "Stan i perspektywy badań medycznych w Europie" ("Present status and future strategy for medical research in Europe"). Zgodnie z nią w ciągu najbliższych 10 lat należy podwoić wydatki publiczne na badania medyczne.

EMRC po raz pierwszy przedstawiła dokument podczas spotkania komisarza ds. nauki i nadań naukowych UE Janeza Potočnika i przewodniczącej EMRC prof. Liselotte Höjgaard w grudniu 2007 r. Niedawno, podczas spotkania we Frankfurcie w Niemczech, debatowali nad nim przedstawiciele rad ds. badań medycznych w Europie, wydawcy czasopism medycznych, przewodniczący stowarzyszeń medycznych i dziekani wydziałów medycznych.

Oprócz sugestii przedstawionych w białej księdze zgromadzeni we Frankfurcie interesariusze podkreślili znaczenie następujących kwestii:
- zwiększenie finansowania musi iść w parze z trwałym wzrostem,
- niezbędna jest współpraca w ramach dużych programów,
- dziedziny badawcze muszą być określane według priorytetów w ochronie zdrowia, a nie tylko w tematyce naukowej,
- współpraca w celu poprawy systemu oceniania dotacji jest niezbędna, a pracę dokonujących oceny ekspertów należy docenić i wynagradzać,
- programy studiów magisterskich i doktoranckich są istotne i powinny być wysokiej jakości,
- najlepsi naukowcy powinni uczestniczyć w nauczaniu,
- dla pozyskania i zatrzymania młodych naukowców duże znaczenie mają innowacyjne technologie i rozwinięta infrastruktura badawcza, podobnie jak bodziec w postaci przyzwoitych zarobków.

Biała księga wskazuje przede wszystkim na potrzebę zwiększenia wydatków publicznych na badania medyczne w Europie: aby "zapewnić zdrowie i opiekę obywatelom Europy oraz wesprzeć rozkwitający sektor badań medycznych", inwestycje publiczne w tej dziedzinie należy w ciągu najbliższych 10 lat podwoić do poziomu co najmniej 0,25 procent PKB. W 2004 r. piętnaście krajów UE wydało 0,17 procent PKB, podczas gdy na przykład w USA władze publiczne przeznaczyły na ten cel 0,37 do 0,4 procent.

W analizie sytuacji w europejskim sektorze badań medycznych będącej podstawą tego dokumentu zwraca się uwagę, oprócz konieczności zwiększenia wydatków publicznych, na potrzebę zwiększenia współpracy między europejskimi instytucjami działającymi w dziedzinie medycznych badań naukowych oraz poprawy możliwości rozwoju kariery badaczy.

EMRC uważa również, że potrzebne jest dokonanie przeglądu europejskich dyrektyw dotyczących badań medycznych, a podział funduszy powinien przebiegać na podstawie oceny niezależnych ekspertów według kryterium doskonałości. "Tak w Europie, jak i na całym świecie jesteśmy świadkami szybko zachodzących w społeczeństwie zmian - globalizacji, pojawiania się nowych, szybko rozprzestrzeniających się chorób zakaźnych, zmian wzorców chorobowych wraz z lekooporną gruźlicą, szybkich i dramatycznych zmian klimatu, a w Europie także zmian demograficznych w postaci starzejącej się populacji" - podkreśla się w białej księdze. "Badania medyczne są niezbędne, abyśmy mogli sprostać tym wyzwaniom przyszłości".

EMRC jest odgałęzieniem Europejskiej Fundacji Nauki (ESF), łączącym rady ds. badań medycznych w Europie. Postrzegając siebie jako rzecznika organizacji członkowskich i europejskiej społeczności naukowej, stara się promować badania medyczne i ich kliniczne zastosowanie, jak również oferować strategiczne porady dotyczące kreowania polityki naukowej, zarządzania badaniami, etyki i usług ochrony zdrowia.

Więcej informacji na stronach internetowych:
http://www.esf.org/

Źródło:CORDIS

 

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter