Każdego roku przygotowywany jest ranking najbardziej innowacyjnych krajów Unii Europejskiej. Według najnowszego raportu „Innovation Union Scoreboard 2014” wciąż przoduje Szwecja. Znajduje ponad przeciętną w większości wskaźników, a zwłaszcza w kategorii międzynarodowych publikacji naukowych, nakładów finansowych na R&D (czyli badania i rozwój), ilości zgłoszonych patentów, a także w zastosowaniu ich w codziennym życiu. Widać też w tym kraju szybki wzrost wspólnotowych znaków towarowych oraz przyrost liczby studentów doktoranckich spoza UE. Ich słabością natomiast jest sprzedaż i rozpowszechnianie tych innowacji oraz wiedzy. Obserwuje się silne spadki wzrostu inwestycji kapitału podwyższonego ryzyka i sprzedaży akcji nowych innowacji.
W raporcie podzielono kraje UE na cztery grupy o różnym poziomie innowacyjności ich gospodarek:
- Liderzy innowacji (Innovation leaders) – kraje, których sumaryczny indeks innowacyjności ponad 20% wyższy niż średnia EU. Do tej grupy należą: Szwecja, Dania, Niemcy, Finlandia.
- Naśladowcy innowacji (Innovation followers) – kraje te znajdują się tuż za plecami liderów i również posiadają indeks wyższy od przeciętnej, jednak mniej niż 20%. Tutaj zaliczamy: Austria, Belgia, Cypr, Estonia, Francja, Irlandia, Luksemburg, Holandia, Słowenia i Wielka Brytania.
- Umiarkowani innowatorzy (Moderate innovators) – kraje, których wskaźniki znajdują się poniżej średniej i stanowią od 50% do 90% tej wartości. Są to: Chorwacja, Czechy, Grecja, Węgry, Włochy, Litwa, Malta, Polska, Portugalia, Słowacja i Hiszpania.
- Innowatorzy o skromnych wynikach (Modest innovators) – kraje znajdujące się znacznie poniżej (mniej niż 50%) średniej EU i mające jeszcze sporo do zrobienia w zakresie innowacyjności swoich gospodarek. Tutaj należą: Bułgaria, Łotwa i Rumunia.
W porównaniu z poprzednim raportem najbardziej poprawiły swoją pozycję Portugalia, Estonia i Łotwa. Tendencję wzrostową odnotowała także Polska. Po tym jak w 2012 roku spadła do ostatniej grupy krajów o skromnym potencjale innowacyjnym, w najnowszym raporcie ponownie wróciła do grupy „Umiarkowanych Innowatorów.” Nie należy jednak popadać w zbyt wielki optymizm. Polska prezentuje wskaźniki poniżej średniej UE w większości kategorii. Słabo wypadamy pod względem wskaźników związanych z finansowaniem i wsparciem, czy ochroną własności intelektualnej. Dużym problemem pozostaje niski poziom wykorzystania własności intelektualnej. Liczba wynalazków zgłaszanych do ochrony patentowej w Urzędzie Patentowym RP utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Za mocna stronę innowacyjności polskiej gospodarki można natomiast uznać wysoki poziom edukacji młodych ludzi. Ważna rolę pełni sektor związany z technologiami informacyjnymi i w tym zakresie polska osiągnęła poziom zbliżony do średniej unijnej. Dodatkowym plusem są wysokie, zbilansowane nakłady na R&D.
Wciąż także obserwuje się tę samą tendencję. Najbardziej innowacyjne kraje poprawiły swoje wyniki, podczas gdy pozostałe nie wykazały znacznych postępów.
KOMENTARZE