Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polska firma farmaceutyczna inwestuje w Wietnamie
Joanna Rusecka, 30.11.2017 , Tagi: adamed, inwestycja
Grupa Adamed zakupiła pakiet kontrolny warty około 50 mln dolarów od Dat Vi Phu, dynamicznie rozwijającej się wietnamskiej firmy farmaceutycznej. Umowa została podpisana 28 listopada 2017 roku w Hanoi w obecności prezesów obu firm: Grupę Adamed reprezentowała Małgorzata Adamkiewicz, a Dat Vi Phu Pharmaceutical JSC jej założyciel - Pham Tai Truong. W wydarzeniu wzięli udział także Prezydent Polski Andrzej Duda oraz Prezydent Wietnamu Tran Dai Quang. Podpisanie umowy było jednym z najważniejszych punktów Polsko-Wietnamskiego Forum Gospodarczego, które odbyło się w dniach 27-30 listopada 2017 roku.

 

Inwestycja jest częścią strategicznego planu Grupy Adamed, którego celem jest systematyczne zwiększanie zysków z eksportu oraz internacjonalizacja Grupy. Jest to największa polska transakcja w Wietnamie, który ma stać się bramą dla eksportu produktów na inne rynki azjatyckie.

Grupa Adamed planuje transfer know-how, czyli fachowej wiedzy oraz doświadczenia w zakresie badań, technologii i procesów produkcyjnych do wietnamskiej firmy. Rozszerzenie produkcji to także rozszerzenie rynków zbytu produktów, dzięki czemu Adamed może się rozwijać i jeszcze bardziej zwiększać swoje obroty finansowe. Według danych za rok 2016 firma zanotowała 15% wzrost wartości przychodów z eksportu swoich produktów.  

Dat Vi Phu to intensywnie rozwijająca się firma farmaceutyczna. W ciągu 13 lat wprowadziła do obrotu około 300 produktów leczniczych, część z nich eksportuje do krajów ościennych. Obecnie firma zatrudnia 200 pracowników. 

Grupa Adamed jest polską firmą farmaceutyczną. Na rynku działa od 1986 roku. Została założona przez dr n. med. Mariana Adamkiewicza. W 2010 roku nastąpiła konsolidacja i powstała Grupa Adamed, w skład której wchodzą: Adamed, Pabianickie Zakłady Farmaceutyczne Polfa, Adamed Consumer Healthcare. Adamed, jako pierwsza polska firma farmaceutyczna, zapoczątkowała prace nad poszukiwaniem nowych, innowacyjnych leków. Aktualnie prowadzone badania skupiają się na opracowaniu leków na nowotwory oraz choroby układu nerwowego. W portfolio firmy znajdują się leki oryginalne z różnych obszarów terapeutycznych m.in. ginekologia, kardiologia, onkologia, leki OTC, suplementy diety, a także dermokosmetyki. Produkty dostępne są w 60 krajach.

Wykupienie pakietu kontrolnego niesie za sobą ogromną szansę na zwiększenie dynamiki wzrostu obu firm. Wietnam może stać się platformą do ekspansji produktów Grupy Adamed na rynek Azji i Pacyfiku. Podpisanie umowy niesie za sobą także zacieśnienie stosunków polityczno-gospodarczych obu państw i podkreślenie roli Polski w Wietnamie i Wietnamu w Polsce.

KOMENTARZE
Newsletter