Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polfy będą sprzedane pojedynczo
24.04.2008
Ministerstwo Skarbu Państwa nadzorujące obecnie 12 spółek sektora farmaceutycznego chce doprowadzić do zupełnego pozbycia się firm z tej branży. Na początku sprywatyzowane mają zostać Polfy: Pabianice i Warszawa.


W tym roku MSP chce również sprzedać udziały w Cefarmach. Prywatyzacja sektora ma się odbywać przez pojedyncze prywatyzacje poszczególnych podmiotów.
Opracowany w 2004 r. plan strategii sektora farmaceutycznego zakładał utworzenie koncernu, który miał skupić rozproszoną działalność poszczególnych firm, stając się silnym podmiotem na rynku farmaceutycznym. W tym celu powstał Polski Holding Farmaceutyczny który po okrzepnięciu na rynku miał zostać sprywatyzowany przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Tak się jednak nie stało. PHF nie spełnił pokładanych w nim nadziei zapisanych w 4-letniej strategii, co więcej, nastąpił spadek udziału w rynku farmaceutyków wytwarzanych przez Polfy należące do MSP. W tym roku kończy się plan strategii, która - chociaż ambitna - okazała się niezrealizowana. Obecnie zakłady farmaceutyczne zależne od MSP mają około 3,3 proc. udziału wartości rynku.
- Brak koncepcji realizowanej przez PHF spowodował, że jeden z zakładów, czyli Polfa Tarchomin, jest w złej kondycji - poinformował wczoraj podczas posiedzenia sejmowej Komisji Skarbu Państwa wiceminister Jan Bury z MSR W jego ocenie, sytuacja Polfy Tarchomin jest na tyle zła, że spełnia nawet przesłanki do postawienia w stan upadłości. Ministerstwo planuje zupełny odwrót od strategii z 2004 roku. Według planów przekazanych przez wiceministra Jana Burego, MSP chce jak najszybciej doprowadzić do sprzedaży pozostałych zakładów farmaceutycznych.
- Sytuacja właścicielska i ekonomiczna w Tarchominie spowodowała, że łatwiejsza i szybsza będzie prywatyzacja poszczególnych Polf - zapowiedział wczoraj wiceminister Bury. - Dla nich będziemy wybierać poszczególne ścieżki prywatyzacyjne przez giełdę lub inwestorów branżowych - dodał.
Zła sytuacja Polfy Tarchomin wynika ze strat z działalności w ostatnim okresie, jak również roszczeń majątkowych byłych właścicieli terenów, na których mieszczą się zakłady. Zakład po restrukturyzacji w okresie najbliższych 2-3 lat również miałby zostać sprywatyzowany. Obecnie planowana jest redukcja zatrudnienia. Z 2 tys. pracowników zwolnienia mają objąć około 500 osób

KOMENTARZE
news

<Marzec 2027>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter