Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polacy wydają fortunę na antybiotyki
08.10.2010
W ciągu trzech ostatnich lat Polacy pochłonęli antybiotyki za prawie miliard złotych. NFZ wydaje fortunę na refundację leków, ale lekarze i pacjenci zgodnie ignorują kampanię, która miała zniechęcić nas do antybiotyków.
Pacjentów, którzy każdą infekcję leczą antybiotykami, są w Polsce miliony. Z najnowszych danych NFZ wynika, że w zeszłym roku zjedliśmy ponad 31 mln opakowań antybiotyków. Na ich refundację NFZ wydał prawie 307 mln zł, o 12 mln zł więcej niż rok wcześniej.

"Co to jest antybiotyk? Antybiotyk działa niszcząco na bakterie (są też antybiotyki przeciwgrzybiczne, przeciwpierwotniakowe ale najczęściej są stosowane właśnie antybiotyki przeciwbakteryjne). Antybiotyk nie działa na wirusy! Są różne mechanizmy działania antybiotyku a efektem końcowym ma być zniszczenie komórki bakteryjnej. Niestety, coraz więcej szczepów bakterii uodparnia się na różne rodzaje antybiotyków i wówczas leczenie staje się nieskuteczne. Jeżeli bakterie mają możność kontaktu z antybiotykiem a leczenie nie jest prowadzone do końca to mogą pojawić się takie zmiany w bakteriach (mutacje), które spowodują zupełną niewrażliwość na dany antybiotyk." - mówi dr n. med. Zbigniew Martyka. ”Przede wszystkim trzeba sobie zadać pytanie, jaki drobnoustrój zaatakował nasz organizm. Jeśli wirus (np. wirus grypy) to podanie antybiotyku jest nie tylko niepotrzebne ale wręcz szkodliwe. Wspomnę tu m.in. o różnych działaniach ubocznych antybiotyków takich jak: reakcje uczuleniowe, działanie uszkadzające słuch, nerki, wątrobę, hamowanie naturalnych sił obronnych organizmu, zaburzenia błędnikowe itd. Jeśli „leczymy” infekcję wirusową antybiotykiem, który wpływa hamująco na układ odpornościowy, to nie dość, że antybiotykiem nie zniszczymy wirusa, to jeszcze przeszkadzamy organizmowi w naturalnej obronie.”

Od pięciu lat specjaliści od antybiotykoterapii wraz z Ministerstwem Zdrowia, w ramach Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków prowadzą kampanię, która ma zniechęcić lekarzy do pochopnego przepisywania, a pacjentów do nadmiernego przyjmowania takich leków. Gazeta zaznacza, że taki wymóg postawiła nam Unia Europejska. W kilku krajach podobne kampanie przyniosły świetne rezultaty. We Francji, Szwecji i Wielkiej Brytanii (wg danych Komisji Europejskiej), przepisuje się dziś o kilkadziesiąt procent mniej antybiotyków niż jeszcze kilkanaście lat temu. U nas odwrotnie.

Źródło: gazeta Metro

red. Blanka Majda
KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter