Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polacy o telemedycynie - raport TNS OBOP
21.01.2008
TNS OBOP zbadał postawy Polaków wobec technologii teleinformatycznych mających zastosowanie w medycynie.
Z raportu wynika, że pomysł wprowadzenia telemedycyny w Polsce podoba się 42% Polaków. Telemedycyna czyli wykorzystanie nowoczesnych technologii takich jak: Internet, łącza satelitarne, sieci komórkowe do świadczenia usług medycznych jest popularną formą kontaktu lekarza z pacjentem w krajach wysoko rozwiniętych. Dzięki takiej opcji pacjent ma możliwość bycia szybciej zdiagnozowanym, ma ułatwiony dostęp do opieki zdrowotnej niezależnie od odległości itp.

Według większości ankietowanych telemedycyna to przede wszystkim możliwość uzyskania informacji o dostępie do specjalisty lub zamawiania wizyty przez Internet lub telefon (22 proc.), zdalne diagnozowanie umożliwiające pomiar parametrów życiowych (9%) czy telekonsultacje lekarzy z odległych ośrodków i operacje teleasystowane - 10%.
Mimo, iż 42 % respondentów podoba się pomysł upowszechniania usług telemedycznych, konktetne usługi nie wzbudzają już zaufania badanych. Jedynie możliwość zamawiania wizyty przez Internet lub informacja o dostępie do specjalisty spotyka się z opiniami pozytywnymi u 46% ankietowanych.
Zainteresowanie Polaków korzystaniem z usług telemedycznych uległo nieznacznemu zmniejszeniu w porównaniu z rokiem 2006. Wówczas akceptację dla tego rozdzaju usług deklarowało 46% badanych. Spadek zainteresowania widoczny jest również w przypadku usługi e - recepta. W minionym roku zainteresowanie tą usługą wyraziło 41% Polaków (w 2006r. - 63%).
Dane pochodzą z raprtu "Postawy Polaków wobec technologii teleinformatycznych w medycynie", który został przygotowany w ramch badania Omnibus przez TNS OBOP.

Źródło: tns-global.pl
KOMENTARZE
Newsletter