Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pojedynek PGF i Farmacolu
28.01.2008
Do wzięcia będą Cefarm Białystok, jego 48 aptek i e-spółka. I znów dojdzie do starcia gigantów dystrybucji leków.


Polska Grupa Farmaceutyczna (PGF) i Farmacol, czołowi gracze na rynku dystrybucji leków, znów ostrzą sobie zęby na Cefarm Białystok. Apetyt rozbudziła informacja Aleksandra Grada, ministra skarbu państwa, o planach prywatyzacji w 2008 r. sześciu cefarmów: Warszawa, Łódź, Grodzisk, Rzeszów, Wrocław i Białystok.

Do dwóch razy sztuka
Po raz pierwszy obie firmy stanęły w szranki w 2005 r., kiedy resort chciał pozyskać inwestora strategicznego dla białostockiego przedsiębiorstwa. Sprawa ucichła. Okazja jednak trafiła się ponownie. I to nie byle okazja, bo Cefarm Białystok jest największym dystrybutorem farmaceutyków w regionie północno-wschodnim Polski. Ma 48 aptek w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim.
- Na pewno przystąpimy do negocjacji ze skarbem państwa w sprawie kupna Cefarmu Białystok. Byłby to dla PGF dobry sposób na zaistnienie w tym regionie kraju. Ponadto interesująca jest dla nas apteka internetowa należąca do tej spółki - Cefarm 24 - która, obok wirtualnej apteki PGF i DomZdrowia.pl, jest jedną z największych w kraju-mówi Michał John, rzecznik prasowy PGF.
Zapowiedzi podtrzymuje też Farmacol. Mimo że przeszły mu już koło nosa m.in. takie spółki, jak Aptekarz i Optima Radix (pierwszą kupił PGF, drugą - Torfam), nie stracił zapału do przejęć.
- Firma dobrze uzupełnia naszą grupę kapitałową w tym obszarze Polski, gdzie nie jesteśmy jednym z liderów rynku
lokalnego. Na pewno odpowiemy na zaproszenie skarbu państwa do podjęcia negocjacji -twierdzi Dariusz Kiczek, dyrektor finansowy Farmacolu.

Puszenie ogonów
Z grudniowych deklaracji Aleksandra Chomiakowa, prezesa Farmacolu, wynika, że firma chce przeznaczyć na inwestycje w 2008 r. co najmniej 50 mln zł. Ile PGF - nie wiadomo.
- Jest za wcześnie, żeby o tym mówić. Nie mamy jeszcze sygnałów od skarbu państwa - wyjaśnia Michał John.
Jak wynika z deklaracji resortu, rozpoczęcie negocjacji nastąpi prawdopodobnie w I połowie 2008 r.
Obie firmy mają już udziały w postpaństwowych przedsiębiorstwach. PGF ma 50 proc. udziałów w Cefarmie Kraków i 81,5 proc. w Cefarmie Łódź.
- Jesteśmy zainteresowani wykupieniem reszty udziałów w tych firmach - zapewnia Michał John.
W tyle z zapowiedziami nie pozostaje Farmacol, który ma 57,2-procentowy pakiet w Cefarmie Wrocław.
- Chcemy dokupić udziały w tym przedsiębiorstwie. Cieszy nas, że skarb państwa chce podjąć ten temat. Czekamy na ofertę - dodaj e Dariusz Kiczek.

Źródło: Puls Biznesu
KOMENTARZE
news

<Luty 2025>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
Newsletter