Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Planowane zmiany prawa farmaceutycznego skonsolidują rynek
28.03.2007
Planowane zmiany w prawie farmaceutycznym mogą w ciągu najbliższego roku przyspieszyć konsolidację na rynku dystrybucji leków - twierdzi Stefan Bogusławski z monitorującej rynek firmy IMS Health. Zyskają na tym największe hurtownie.


W dwóch pierwszych miesiącach 2007 r. wartość polskiego rynku farmaceutycznego, mierzona w cenach producenta, wzrosła o 9,8 proc. w stosunku do stycznia - lutego 2006 r. i wyniosła 2,7 mld zł - podała wczoraj firma IMS Health. - Przewidujemy, że cały rok zakończy się wzrostem o ok. 4 proc. - mówi Stefan Bogusławski, dyrektor regionu Europa Środkowa w IMS Health. - To efekt spadku cen leków na skutek zmian na listach refundacyjnych i konkurencji między producentami.

Zdaniem Bogusławskiego trudno natomiast przewidzieć pełne skutki wejścia w życie planowanych zmian w prawie farmaceutycznym, które najprawdopodobniej zaczną obowiązywać od września. Chodzi m.in. o sztywne marże hurtowe i ograniczenie liczby aptek. - Zmian jest bardzo dużo, zmierzają w różnych kierunkach. Ponadto proponowane regulacje są krytykowane przez wiele środowisk, nie wiadomo więc jeszcze, w jakim kształcie ujrzą światło dzienne - mówi Bogusławski. - Wydaje się jednak, że zewzględu na skalę będą mieć przynajmniej w krótkim okresie znaczny wpływ zarówno na przemysł farmaceutyczny, jak i na dystrybucję leków.

W opinii przedstawicieli IMS Health część aptek prawdopodobnie zniknie z rynku, co poprawi sytuację pozostałych. Zyskają duże hurtownie, bo zmiany przyspieszą konsolidację w sektorze dystrybucji. Ten trend powinien zresztą utrzymać się w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat. - Nie ma już powrotu do modelu niezależnych, małych aptek, jaki funkcjonował kilkadziesiąt lat temu w Europie Zachodniej - twierdzi Stefan Bogusławski. - Przyszłość należy do sieci aptecznych.

Planowane zmiany w prawie farmaceutycznym powinny też wyjść na dobre największym producentom leków, którzy dysponują konkurencyjnym portfolio produktów. Producenci innowacyjni mogliby zyskać, gdyby Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło pozyskane oszczędności na refundację leków oryginalnych.

- Polski rynek farmaceutyków jest stabilny pod względem ilościowym. Wydatki na leki rosną, ale coraz wolniej - mówi Stefan Bogusławski. Według IMS Health w styczniu i lutym 2007 r. najlepiej sprzedawały się leki bez recepty, zwłaszcza leki przeciwbólowe i na przeziębienie (wzrost sprzedaży o ponad 45 mln zł).


Źródło: www.informacje.farmacja.pl  i Rzeczpospolita
KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
31
1
2
3
Newsletter