Czy już niedługo lekarstwo dla zarażonych wirusem HIV będzie osiągalne dla wszystkich? Niestety nie, ale ten postęp otwiera przed naukowcami nowe ścieżki prowadzenia badań i z pewnością przybliża ich do sukcesu. Jak zatem doszło do wyleczenia małego pacjenta? Niemowlę zostało zarażone, ponieważ jego matka nie została dostatecznie wcześnie przebadana na obecność HIV. Normalnie, kiedy wykryto by u niej wirusa na wczesnym etapie ciąży, otrzymałaby ona odpowiednie leki antyretrowirusowe, sam poród zaś odbyłby się przez cesarskie cięcie. Następnie noworodkowi podano by odpowiednie medykamenty - cały ten proces, jeśli zostanie przeprowadzony odpowiednio, gwarantuje niemal stuprocentowo, że HIV nie zostanie przeniesiony z matki na dziecko.
Niestety w tym przypadku, lekarze zbyt późno zdali sobie sprawę, że ciężarna matka jest zainfekowana. Zastosowali więc terapię zastępczą, polegającą na podaniu dziecku mieszaniny trzech leków na raz. Wcześniej dowiedziono, że im szybciej osoba dorosła otrzyma taką mieszankę po zainfekowaniu, tym lepiej. W tym przypadku, kiedy podano je noworodkowi, skutkiem było całkowite pozbycie się aktywnego wirusa.
Ślady wirusa pozostały, ale są nieaktywne. Jest to szczególnie interesujące, ponieważ matka zniknęła z obserwacji i w efekcie dziecko nie przyjmowało leków przez pięć miesięcy. Inne dzieci w podobnych okolicznościach również otrzymują wspomniany koktajl z trzech leków, ale terapia nim nie jest przerywana, więc niemożliwym jest stwierdzenie, czy są one wyleczone z HIV, czy też wirus pozostaje efektywnie stłumiony na skutek działania leków. Naukowcy nie wiedzą, czy w obliczu tego wyniku należy przerwać kurację u innych pacjentów, w końcu to jedno dziecko może być w jakiś sposób wyjątkowe i przerwanie terapii lekami u innych może hipotetycznie pogorszyć ich stan.
Należy mieć nadzieję, że to dziecko jest jak najbardziej przeciętne pod każdym względem i faktycznie możliwe jest przerwanie terapii u pozostałych pacjentów w podobnej sytuacji. Jednak naukowcy nie spodziewają się, że przerwanie terapii może przynieść pozytywne skutki u osób, które rozpoczęły ją na późniejszym etapie życia. Z pewnością wszyscy badacze zajmujący się walką z HIV z pewnością otrzymali potężny ładunek optymizmu po zapoznaniu się z tymi doniesieniami.
red. Tomasz Domagała
Portal Biotechnologia.pl
Źródła:
http://www.guardian.co.uk/society/2013/mar/03/us-doctors-cure-child-born-hiv
http://www.guardian.co.uk/society/2013/mar/04/hiv-cure-is-breakthrough-seems
KOMENTARZE