Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pierwszy profesjonalny test z krwi na endometriozę dostępny w Polsce
Pierwszy profesjonalny test z krwi na endometriozę dostępny w Polsce

Jako jedyny dostępny na rynku posiada europejski certyfikat CE IVD potwierdzający wartość diagnostyczną testu. W badaniach klinicznych wykazał niezwykle wysoką skuteczność, w grupie wyników pozytywnych sięgającą nawet 100%. Jest także pierwszym dostępnym w Polsce zwalidowanym testem nieinwazyjnym na endometriozę – wymaga jedynie pobrania próbki krwi.

 

 

Test z krwi, który właśnie wchodzi na polski rynek, potrafi zidentyfikować chorobę niezależnie od stadium endometriozy, co oznacza, że może potwierdzić chorobę także u pacjentek na bardzo wczesnym etapie, istotnie skracając czas diagnozy. – Szacuje się, że w Polsce na endometriozę cierpi ok. 2 mln kobiet. Wiele z nich prawidłową diagnozę słyszy dopiero po czterech, a nawet jedenastu latach, kiedy choroba staje się bardzo zaawansowana. Potrafi nie tylko wywołać trudny do zniesienia ból, ale u co drugiej pacjentki może spowodować problemy z zajściem w ciążę. Wczesne wykrycie endometriozy pozwala na szybsze wdrożenie leczenia i znacznie zwiększa szansę na macierzyństwo – mówi dr n med. Anna Bednarska-Czerwińska, specjalista leczenia niepłodności w Gyncentrum.

Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum to pierwszy ośrodek w Polsce oferujący pacjentkom nieinwazyjny, certyfikowany test na endometriozę i jedyny zapewniający kompleksową opiekę po wykonaniu testu. Klinika posiada własne laboratorium medyczne oraz lekarzy wyspecjalizowanych w diagnostyce i leczeniu endometriozy. Dzięki temu w ciągu kilku tygodni może przeprowadzić pacjentkę przez wszystkie etapy składające się na test. Pierwszy to badanie krwi i wywiad medyczny z pacjentką. Służy do tego wystandaryzowana ankieta składająca się z sześciu pytań. Po wprowadzeniu wyników badania laboratoryjnego i danych z ankiety do specjalnego oprogramowania pacjentka otrzymuje diagnozę, którą omawia z lekarzem pod kątem dalszych możliwości leczenia. – Wśród dostępnych na polskim rynku testów ten jest pierwszym profesjonalnym testem do diagnostyki endometriozy. Jego skuteczność została potwierdzona w stosunku do obecnego złotego standardu diagnostyki, czyli laparoskopii z badaniem histologicznym – tłumaczy dr Emilia Morawiec, z-ca kierownika Laboratorium Gyncentrum

Endometrioza jest chorobą przewlekłą. Dotyka kobiet w wieku rozrodczym, również nastolatki. Polega na obecności tkanki endometrium poza jamą macicy. Do tej pory naukowcom nie udało się do końca wyjaśnić mechanizmów jej powstawania. Swój udział w rozwoju choroby mają na pewno czynniki genetyczne, immunologiczne i środowiskowe. Dzięki odpowiedniej diagnostyce oraz indywidualnie dobranej metodzie leczenia pacjentki mogą nie tylko pozbyć się przykrych dolegliwości towarzyszących chorobie, ale również zostać mamami. Dobór metody leczenia zależy jednak od wielu czynników, takich jak wiek pacjentki czy stopień zaawansowania endometriozy. Stosuje się zarówno farmakoterapię, jak i metody chirurgiczne z użyciem noża plazmowego.

Źródła

Fot. 5PR Agata Kalafarska-Winkler, materiały prasowe Gyncentrum

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
5
7
8
9
10
11
13
V Kongres BIO
2023-09-13 do 2023-09-16
14
15
16
17
18
21
22
23
24
26
29
Małopolska Noc Naukowców
2023-09-29 do 2023-09-29
30
1
Newsletter