Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pierwszy krok do sukcesu konsorcjum uczelni łódzkich – projekt "Flawopiryna" zakończony
25.10.2012

Konsorcjum stworzone przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, lidera projektu oraz Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej współfinansowane przez Unię Europejską opracowało innowacyjny preparat o właściwościach kardioprotekcyjnych!

Według prof. dr hab. Cezarego Watały, kierownika Zakładu Zaburzeń Krzepnięcia Krwi Uniwersytetu Łódzkiego: długotrwałe  przyjmowanie opracowanego preparatu może poprawić tło metaboliczne, które będzie sprzyjało dobremu, efektywnemu działaniu leków przeciwpłytkowych.

Dobroczynne działanie polifenoli zawartych w preparacie hamuje nadaktywność płytek krwi, dzięki czemu eliminowana jest możliwość powstawania skrzepów blokujących np. naczynia wieńcowe w sercu. Preparat więc nie tylko wspomaga kurację tradycyjnymi lekami kardioprotekcyjnymi, ale również działa profilaktycznie zmniejszając prawdopodobieństwo choroby u osób z grupy o podwyższonym ryzyku. Należą do niej mężczyźni po 50 i kobiety po 60 roku życia, u których w rodzinie zdiagnozowano choroby układu krążenia.

Innowacyjność flawopiryny polega na ekstremalnie niskich kosztach produkcji wynikających z wykorzystania tzw. wychmielin - produktu odpadowego powstającego przy procesie wytwarzania piwa. Co więcej, źródło, proces otrzymywania i sama flawopiryna nie zostały dotychczas opisane, czyniąc preparat interesującym dla rynku farmaceutycznego.

Gotowy efekt pracy konsorcjum łódzkich Uczelni - Flawopiryna

Według naukowców konsorcjum firmy biotechnologiczne i farmaceutyczne z regionu łódzkiego wykazują wstępne zainteresowanie preparatem. Perspektywy użycia flawopiryny są bardzo szerokie – Prowadzone są rozmowy dotyczące potencjalnego zastosowania preparatu nie tylko u ludzi ale także u zwierząt Psy i koty, też mają problemy z otyłością i chorobami układu krążenia. – mów manager projektu, dr Mikołaj Gurdała. Rynek weterynaryjny jest łatwiejszy ze względu na mniejsze wymagania rejestracyjne.

Flawopiryna obecnie znajduje się w końcowej fazie badań przedklinicznych i w ciągu roku może być wprowadzona na rynek jako suplement diety. Obiecujące wyniki badań przeprowadzonych na szczurach pokazują potencjał flawopiryny jako alternatywnego leku dla na przykład tradycyjnej aspiryny. Niestety wymaga to dużo większego kapitału i zainteresowania dużych inwestorów.

Bardzo pozytywnym zjawiskiem jest efektywna współpraca łódzkich uczelni, która może zakończyć się powstaniem produktu wzbudzającego rzeczywiste zainteresowanie rynku. Wykorzystując doświadczenie naukowców Politechniki Łódzkiej w ekstrahowaniu związków polifenolowych, Uniwersytetu Medycznego w zakresie leków przeciwpłytkowych- kardioprotekcyjnych, i Uniwersytetu Łódzkiego, który zajmie się testowaniem preparatu na modelach zwierzęcych, konsorcjum dało przykład wykorzystania interdyscyplinarnego potencjału środowiska naukowego związanego z Łodzią.

 

Jacek Plewka/Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
news

<Marzec 2025>

pnwtśrczptsbnd
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter