Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pfizer i Biocon w drodze na wspólny rynek
25.02.2011

Indyjski koncern farmaceutyczny Biocon podpisał kontrakt na zaopatrywanie Pfizer w cztery generyki insuliny, które trafią  na rynki krajów wschodzących takich jak : Indie , Brazylia. W następnej kolejności preparaty mają trafić do USA i innych krajów rozwiniętych. 

 

Umowa daje możliwości rozwoju zarówno jednej jak i drugiej firmie, bowiem Pfizer zdobędzie nową tanią bazę produkcyjna oraz rynek produktów zaś Biocon będzie miał większą możliwość rozwoju   Spółka prawdopodobnie rozpocznie sprzedaż insuliny pod własną marką w drugiej połowie tego roku.Pfizer ma prawa wyłączności do rynku insuliny na świecie, z wyjątkiem Indii, Niemiec i Malezji.

 

Biocon należy do największych firm farmaceutycznych,  sprzedaż produktów firmy w ostatnich kilku miesiącach wzrosła o 15 procent. Co z kolei przełożyło się na wartość akcji firmy. Pod koniec tamtego roku szacowano, że wartość firmy wzrośnie o około  52 procent . Najlepiej sprzedające się preparaty Bioconu to leki zmniejszające poziom cholesterolu. Firma zatrudnia ponad 5300 osób , co czyni spółkę największą na rynku krajów azjatyckich . Założycielka Biocon Ltd. Kiran Mazumdar-Shaw poznała schemat działania enzymów podczas procesu produkcyjnego piwa. Firma biotechnologiczna, którą Mazumdar Shaw rozkręcała w garażu  w 1978 roku jest dziś największym azjatyckim producentem leków z kapitałem 1,35 biliona dolarów.

Firma badająca rynek RNCOS przewiduje, że do roku 2015 ilość diabetyków wzrośnie o 20 procent w skali roku ,co daje możliwość większych przychodów firmie.

Założycielka Bioconu i członkowie jej rodziny posiadają  61 % udziałów firmy natomiast Mazumdar –Shaw jest czwartą najbogatsza kobietą w Indiach z majątkiem wartym 900mln dolarów (według danych Forbes). Dziesięć procent całej insuliny jaka jest wytwarzana w Indiach to preparaty otrzymane na drodze rekombinacji ludzkiego DNA , którą Biocon wprowadził na rynek w 2004 roku. Około 90 procent osób cierpiących na cukrzycę  na całym świecie walczy z cukrzycą typu 2. Typ 1 zwany również insulinozależny ma początek w dzieciństwie  i spowodowany jest zaburzeniem mechanizmu wytwarzania insuliny. Biocon prowadził badania dotyczące rozwoju pigułki insulinowej zwanej IN-105. Miała szanse okazać się przebojem ze względu na brak iniekcyjności metody. Pigułka nie przeszła jednak etapu badań klinicznych  pierwszej fazy - podała firma 10 stycznia.

 

Pfizer który otrzymał 2.8 bilion dolarów za wstrzymanie produkcji i sprzedaży preparatu w formie inhalatora insulinowego( ze względu na wysoką cenę i trudności w użyciu) , rozpoczął negocjacje ze spółką Biocon na konferencji w San Francisco w styczniu 2010. Umowa zobowiązuje Biocon do dostarczenia czterech podstawowych wersji insuliny już istniejących produktów, wytwarzanych przez Novo Nordisk, Eli Lilly oraz Sanofi-Aventis. 

 

 

 

Źródło:www.bloomberg.com

Oprac.: Agata Bednarek

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter