W każdym z państw członkowskich pudełka z lekami oraz ulotki muszą zawierać informacje w języku urzędowym. Z tego powodu importer równoległy, który chce przywieźć produkt z innego kraju, musi go wcześniej przepakować. Wtedy dochodzi do ponownego naniesienia nazwy lub logo na nowe pudełko.
Dla dalszego prowadzenia handlu równoległego w UE przełomowe może być określenie zakresu informacji o dokonaniu przepakowaniu. Do takiego powiadomienia zobowiązany jest importer. Zdaniem firm farmaceutycznych, powinny ona otrzymywać nie tylko próbkę nowego opakowania, ale również informację o tym, skąd produkt będzie sprowadzany. Producent musi bowiem sprawdzić, czy nowe opakowanie nie zagraża reputacji jego znaku towarowego oraz czy nie zachodzą różnice między produktami, które zabraniałyby importu.
Eleanor Sharpston uznała, że importer powinien poinformować producenta o szczegółowych przyczynach przepakowania. Taki obowiązek jest szerszy niż wynika to z obecnych przepisów polskiego prawa farmaceutycznego, które określa jedynie termin wprowadzenia do obrotu. Warto pamiętać, że w ubiegłorocznym wyroku, wydanym w podobnym stanie faktycznym, ETS wyraźnie stwierdził, że nieprawidłowe wykonanie obowiązku powiadomienia stanowi naruszenie prawa i eliminuje możliwość legalnego importu. Teraz ta interpretacja została potwierdzona.
ŁUKASZ SŁAWATYNIEC
prawnik w Zespole Prawa Farmaceutycznego CMS Cameron McKenn
KOMENTARZE