Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowy środek okulistyczny dopuszczony w Europie
23.01.2013

Nowy środek na przyleganie ciała szklistego został dopuszczony do obrotu przez Europejską agencję leków.  Na rynku europejskim producentem leku będzie firma Novartis, która wykupiła prawa do niego od farmaceutycznego koncernu – ThromboGenic.

Przyleganie ciała szklistego (VMA) to poważna choroba oczu, objawiająca się w wieku podeszłym. Z  upływem lat ciało szkliste, które stanowi naturalny żel wypełniający gałkę oczną upłynnia się. Jeśli upłynnione fragmenty będą znajdować się odpowiednio blisko powierzchni między ciałem szklistym a siatkówką mogą doprowadzić do oddzielenia siatkówki. Samodzielnie zjawisko to jest niegroźne i powszechnie występujące u osób powyżej 50 roku życia. Jeśli jednak oddzielenie nie jest całkowite, mogą pojawić się miejscowe ogniska przylegania wodnistego żelu ciała szklistego do siatkówki czego następstwem mogą być wewnętrzne krwotoki lub uszkodzenia nerwu wzrokowego. Zjawisko to skutkuje poważnymi zaburzeniami widzenia lub nawet utratą wzroku.

Nowy lek na to schorzenie  - Jetrea (ocriplasmin) to rekombinowana proteaza wykazująca aktywność wobec fibronektyny i lamininy, podawana w postaci iniekcji do oka. Środek ten stanowi enzym proteolityczny rozkładający białka odpowiedzialne za patologiczne rozdzielenie ciała szklistego. Wcześniej typowym elementem leczenia zaburzeń widzenia wywołanych VMA była witrektomia - zabieg ten polegający na chirurgicznym usunięciu patologicznie zmienionych fragmentów ciała szklistego. Nowy terapeutyk pozwala na mniej inwazyjne poprawienie stanu choroby i komfortu pacjenta. W badaniach klinicznych lek wykazał znaczną poprawę u 21% badanych w stosunku do 10% w grupie kontrolnej. Specyfik posiada działania niepożądane jak: krwawienie ze spojówek, zaburzenia widzenia, męty oka, ból oka, fotopsja, obrzęk, utrata widzenia. W badaniach 5,6% pacjentów uskarżało się na pogorszenie widzenia. Mimo dość znaczących efektów niepożądanych terapia orciplasmin’em wydaje się korzystniejsza niż operacja chirurgiczna.

18 stycznia Jetrea została dopuszczona do sprzedaży w Europie decyzją Europejskiej Agencji Leków (EMA). Europejskim dystrybutorem leku będzie firma Novartis, który wykupił prawa marketingowe do rynków po za USA w marcu za 375 milionów Euro od Thrombogenics. Pieniądze będą dostarczone w 4 ratach odpowiednio po 75, 45, 45 i 210 milionów. Europejski rynek na orciplasmin ocenia się na 500 milionów Euro.


Przeczytaj również:

Nowy środek do wykrywania choroby Alzheimera!

Siatkówka odbudowana z komórek macierzystych


 

Mateusz Wasiak

 

Źródła:

www.fiercepharma.com
www.bloomberg.com
www.ema.europa.eu

www.jetrea.com

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
31
1
2
3
Newsletter