Liczne i potencjalnie niebezpieczne działania niepożądane są mankamentem większości leków przeciwpsychotycznych. Powszechnie stosowane atypowe neuroleptyki (takie jak risperidon czy olanzapina) mogą powodować między innymi hiperprolaktynemię, zaburzenia motoryczne oraz zaburzenia metaboliczne w postaci cukrzycy i podwyższonego poziomu lipidów.
Nowy lek kryjący się pod enigmatyczną nazwą IT-007, ma szansę zmienić jakość życia pacjentów ze schizofrenią. W ukończonym ostatnio badaniu klinicznym II fazy wykazał porównywalną skuteczność z risperidonem, jednak przy znacznie lepszym profilu bezpieczeństwa. W stosunku do starszego leku, IT-007 ograniczył częstość występowania zaburzeń motorycznych i metabolicznych, których tak często doświadczają osoby leczone starszymi lekami.
Badanie objęło 335 pacjentów, którzy w ostatnim czasie doświadczyli nawrotu choroby. Zostali oni podzieleni na trzy grupy: dwie otrzymały nowy preparat w dawkach 60 i 120 mg, a trzecia placebo. Pacjenci przyjmujący dawkę 60 mg uzyskali znaczącą poprawę symptomów. Obie grupy leczone IT-007 wykazywały lepszy od risperidonu profil zaburzeń metabolicznych takich jak: wzrost poziomów prolaktyny, cholesterolu LDL i glukozy. Dawka 60 mg nie różniła się działaniami niepożądanymi od placebo, a dawka 120 mg powodowała zwiększoną sedację. IT-007 nie wpływał także znacząco na masę ciała i rytm pracy serca.
IT-007 to lek przeciwpsychotyczny o wielokierunkowym działaniu. Jego profil farmakologiczny obejmuje antagonizm receptora 5-HT2A, modulację fosfoproteiny receptora dopaminy, modulację układu glutaminergicznego i zatrzymanie wychwytu zwrotnego serotoniny. Wpływ na imponującą liczbę układów sygnalizacyjnych może przełożyć się na dużą skuteczność w leczeniu schorzeń psychiatrycznych. Oprócz działania przeciwpsychotycznego, lek wykazuje także działanie nasenne i przeciwdepresyjne.
- Lek posiada profil farmakologiczny odmienny od wszystkich innych przeciwpsychotyków – powiedziała dla MedPage Today dr Kimberly E. Vanover z firmy Intra-Cellular Therapies.
Czy w takim razie IT-007 stanie się w przyszłości pierwszą linią leczenia schizofrenii?
- Myślę, że to interesujące doniesienie i nie możemy się doczekać żeby sprawdzić czy rzeczywiście będzie to krok naprzód – powiedział dla MedScape Medical News dr Charles Schulz, profesor z University of Minnesota.
Na to zaś nie będziemy czekać długo. IT-007 wchodzi aktualnie w fazę III badań klinicznych.
KOMENTARZE