Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowe wytyczne dla farmaceutów dotyczące antykoncepcji awaryjnej
Nowe wytyczne dla farmaceutów dotyczące antykoncepcji awaryjnej

Sprzedaż antykoncepcji awaryjnej w Polsce stale rośnie. W czerwcu br. było to 30 880 tabletek „dzień po” [1]. Równocześnie od maja 2024 r. trwa program pilotażowy MZ dot. antykoncepcji awaryjnej, w którym uczestniczą już 1 274 apteki [2]. Pilotaż umożliwia zakup antykoncepcji awaryjnej po otrzymaniu recepty farmaceutycznej, która poprzedzona jest konsultacją z pacjentką. Proces ten może przysporzyć farmaceutom różnych trudności, dlatego Naczelna Rada Aptekarska opracowała wytyczne poświęcone tej tematyce. Dokument jest dostosowany do rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług świadczonych przez farmaceutę dotyczących zdrowia reprodukcyjnego.

Wytyczne dla farmecutów dotyczące antykoncepcji awaryjnej

– Wytyczne mają być wsparciem dla farmaceutów, którzy biorą udział w programie pilotażowym dot. antykoncepcji awaryjnej. Na podstawie dowodów naukowych chcemy dać wskazówki, jak sprawować opiekę nad pacjentkami, które zgłaszają się do farmaceuty w celu otrzymania antykoncepcji awaryjnej – komentuje mgr farm. Olga Sierpniowska, ekspert kampanii Poranek PO, członek Zespołu ds. Standaryzacji Opieki Farmaceutycznej Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Jak wygląda perspektywa farmaceuty w aptece?

Gdy pacjentka przychodzi do apteki, aby otrzymać antykoncepcję awaryjną, to właśnie farmaceuta jest odpowiedzialny za udzielnie porady. Kobiety mogą mieć różne pytania, tym bardziej że w Polsce antykoncepcja awaryjna to wciąż temat tabu. Dlatego właśnie w wytycznych umieszczono materiał, który ułatwi prawidłowe przeprowadzenie wywiadu z pacjentką. Dodano w nim m.in.: kwestionariusz pacjentki, algorytm postępowania czy odpowiedzi na pytania, które mogą nurtować kobietę. – Światopoglądowo możemy mieć róźne podejście do tabletki „dzień po”, jednak jako profesjonaliści jesteśmy zobowiązani do udzielenia pacjentce konsultacji farmaceutycznej. Taka rozmowa nie zawsze będzie łatwa, natomiast musimy zmieniać obecną sytuację i sprawić, aby antykoncepcja awaryjna stała się tematem powszechnym, a świadome społeczeństwo nie bało się o nim rozmawiać – apeluje Mikołaj Konstanty, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Edukacja o tabletce „dzień po” niezbędna

Farmaceuci odgrywają ogromną rolę w zakresie edukacji dot. dostępnych metod antykoncepcji. Niezbędne jest, by podkreślali, że tabletkę „dzień po”, jak wskazuje nazwa ,stosuje się w sytuacjach awaryjnych. Wytyczne podkreślają, że wystawienie recepty farmaceutycznej na antykoncepcję awaryjną powinno być powiązane z udzieleniem rzetelnych i kompleksowych informacji na temat proponowanej interwencji oraz podjęciem działań z zakresu edukacji i promocji zdrowia seksualnego. Ponadto farmacueta powinien posiadać wiedzę o wszystkich dostępnych formach antykoncepcji awaryjnej, a także umieć ją przekazać kobiecie, jeśli zauważy taką potrzebę podczas wywiadu. – Chcemy, aby farmaceuci byli rzetelnym źródłem informacji o antykoncepcji awaryjnej oraz umieli przekazać posiadaną wiedzę pacjentce tak, by rozwiać jej wszelkie wątpliwości. W Polsce szeroka edukacja o dostępnych formach antykoncepcji jest niezbędna – podkreśla mgr farm. Olga Sierpniowska.

Źródła

[1] https://www.pap.pl/aktualnosci/coraz-wiecej-recept-farmaceutycznych-na-pigulke-dzien-po-najnowsze-dane

[2] https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/antykoncepcja-awaryjna-w-aptekach

Fot. Licencja: biuro prasowe Anna Kuropatnicka-Jurek

KOMENTARZE
news

<Luty 2025>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
Newsletter