Opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia obwieszczenie dotyczące nowej listy leków refundowanych przynosi dobre wiadomości dla pacjentów chorych na astmę i POChP. Na liście pojawiły się długo oczekiwane leki odtwórcze, stanowiące pierwsze odpowiedniki produktu referencyjnego do tej pory powszechnie stosowanego przez chorych na astmę, zawierające tą samą, skuteczną terapeutycznie kombinację propionianu flutykazonu oraz salmeterolu zamkniętą w inhalatorze typu DYSK[1].
Zgodnie z obwieszczeniem, od 1 marca 2013 r. po pojawieniu się preparatu na rynku polscy pacjenci otrzymają możliwość skorzystania z terapii w każdym momencie, w stałej cenie ryczałtowej na poziomie 3,20 PLN, a zakres dawek będzie identyczny do tych, jakie oferowane są dla produktu referencyjnego. Taka decyzja Ministerstwa będzie miała pozytywny wpływ na zwiększenie dostępności do terapii preparatami wziewnymi zawierającymi beta-2-mimetyki skojarzone z glikokortykosteroidem dla wielu pacjentów z astmą i POChP. Do tej pory wobec braku konkurencji niemożliwe było oficjalne obniżenie cen tych leków oraz jednocześnie racjonalne ich stosowanie, gdyż pacjenci otrzymywali zalecenia do stosowania najwyższej dawki leku referencyjnego, która jako jedyna była dostępna na ryczałt. W przypadku nowych leków odtwórczych taka sytuacja nie będzie mieć miejsca. Dodatkowy benefit dla pacjenta to faktycznie zwiększona dostępność leku w aptekach.
Nowa alternatywa terapeutyczna szansą dla polskich pacjentów
Wprowadzenie odtwórczych preparatów wziewnych na astmę było możliwe dzięki wygaśnięciu wszelkich praw własności intelektualnej leku referencyjnego, w tym patentu dotyczącego budowy inhalatora[2], w marcu 2011 roku. Produkt referencyjny posiadał ochronę patentową przez 20 lat. Po upływie tego okresu patent stał się własnością domeny publicznej, co oznacza, że każdy z uczestników rynku może obecnie korzystać z dotychczasowego wynalazku. Nowe produkty charakteryzują identyczne właściwości fizyko-chemiczne substancji czynnych zamkniętych w inhalatorze oraz budowa samego inhalatora w odniesieniu do leku referencyjnego. Posiadają te same substancje aktywne, postać farmaceutyczną, właściwości fizykochemiczne substancji czynnych oraz charakterystykę i zachowanie cząstek jak lek referencyjny. Producenci leków odtwórczych zapewniają, że są gotowi odpowiedzieć na zwiększone zainteresowanie hurtowni i aptek pojawieniem się nowej alternatywy terapeutycznej dla chorych na astmę i POChP. Identyczny zakres dawek do tych jakie oferowane są dla produktu referencyjnego umożliwi farmaceutom wydawanie jego odpowiedników pacjentom po cenie ryczałtowej 3,20 PLN.
Redakcja
źródło: informacja prasowa
KOMENTARZE