Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowe leki na marcowej liście refundacyjnej
Nowe leki na marcowej liście refundacyjnej

Wraz z wejściem w życie nowej listy refundacyjnej od 1 marca 2021 r. seniorzy zyskali bezpłatny dostęp do 105 nowych leków, także na schorzenia, których wcześniej nie obejmowała lista 75 plus. Bezpłatne leki dla seniorów mogą  przepisywać lekarze rodzinni, a od stycznia 2021 r. również specjaliści oraz lekarze i uprawnione pielęgniarki w szpitalach. Na wykazie takich leków znajdują się te stosowane w chorobach przewlekłych, na które najczęściej zapadają starsze osoby. 

 

 

Nowe schorzenia na liście 75 plus

Na wykaz bezpłatnych leków dla osób powyżej 75. roku życia resort zdrowia wpisał 105 nowych leków, w tym 27 zawierających nieobecne do tej pory na tej liście substancje czynne. Znalazły się tam leki stosowane m.in. w: nietrzymaniu moczu, przewlekłej niewydolności nerek, zakażeniach dróg moczowych, migotaniu przedsionków, nadciśnieniu tętniczym, padaczce, chorobie nowotworowej z zajęciem kości, stwardnieniu rozsianym, jaskrze, zakażeniach grzybiczych i łuszczycy. Do tej pory w obszarze dermatologii oraz problemów grzybiczych nie było żadnych leków na tej liście, a problemy te są częste w tej grupie wiekowej.

 

Ulga w portfelu

Do leków wpisanych na marcową listę 75 plus pacjenci dopłacali wcześniej od 2,32 zł do 40,10 zł za opakowanie. I choć kwota ta może wydawać się nieduża, to ze względu na to, że liczba leków przyjmowanych po 75. roku życia zwiększa się, zmiany te seniorzy odczują w swoich portfelach. Dostęp do bezpłatnych leków to ogromna ulga dla osób starszych, których często nie stać na wykupienie podstawowych i niezbędnych produktów leczniczych. – Obserwujemy sukcesywne rozszerzanie dostępnych bezpłatnie dla seniorów opcji terapeutycznych, a tym samym dążenie ministra Macieja Miłkowskiego do dostosowania wykazu bezpłatnych leków do rzeczywistych potrzeb najstarszych członków społeczeństwa – mówi Krzysztof Kopeć, prezes PZPPF.

 

Bezpłatnych leków będzie przybywać

Obecnie lista 75 plus obejmuje 2147 leków. Znaczną jej część, bo ponad 35%, stanowią leki krajowych producentów. W 2019 r. z bezpłatnych leków skorzystało 2,4 mln seniorów, którym wydano  67 mln opakowań. W tym roku resort zdrowia ma przeznaczyć na ten cel 953,1 mln zł. Limit dziesięcioletni na okres 2015-2025 zaplanowano na 8,3, mld zł. – Spodziewamy się dalszego poszerzania seniorom dostępu do bezpłatnych terapii, w tym o nowe postacie farmaceutyczne leków, które już na tej liście się znajdują – kończy Krzysztof Kopeć.

PZPPF

Źródła

Fot. https://www.freepik.com/free-photo/taking-pills-close-up-white-pills-man-s-hands_10706535.htm#page=1&query=senior%20pharmacy&position=4

KOMENTARZE
Newsletter