Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowa szansa dla chorych w diagnostyce chorób rzadkich – rusza Fundacja Saventic
Nowa szansa dla chorych w diagnostyce chorób rzadkich – rusza Fundacja Saventic

Fundacja Saventic rozpoczyna działalność. Grono ekspertów ds. chorób rzadkich przy wsparciu sztucznej inteligencji łączy siły w celu wspierania pacjentów w szybszej diagnostyce rzadkich schorzeń. To nowa nadzieja dla osób, które pomimo starań lekarzy, od miesięcy lub lat czekają na postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia. 

 

 

 

Teraz każdy pacjent z podejrzeniem choroby rzadkiej, który aktywnie poszukuje diagnozy, może skorzystać z aplikacji na stronie internetowej Fundacji. Uzupełnienie formularza oraz dołączenie danych medycznych zwiększa jego szanse na postawienie właściwej diagnozy. Korzystanie z aplikacji internetowej przygotowanej przez Fundację jest całkowicie bezpłatne. – Innowacyjność Fundacji polega na wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji oraz zaangażowaniu panelu ekspertów do analizy przypadku pacjenta. Zastosowane algorytmy na podstawie informacji dostarczonych przez pacjentów są w stanie określić ryzyko wystąpienia choroby rzadkiej z katalogu schorzeń, którymi aktualnie zajmuje się Fundacja. Planujemy regularne rozszerzanie zakresu działania Fundacji o nowe jednostki chorobowe – mówi Szymon Piątkowski, jeden z założycieli Fundacji.

 

Jak działa dostępna w internecie aplikacja Fundacji?

Każdy pacjent, u którego pomimo występowania szeregu objawów nie udało się postawić diagnozy, może skorzystać z aplikacji Fundacji na stronie www, za pomocą której dostarczy informacji nt. stanu zdrowia, procesu diagnostycznego oraz aktualnych objawów. Za pośrednictwem strony istnieje możliwość dołączenia wszystkich dostępnych danych medycznych, takich jak: wyniki badań, wypisy ze szpitala itp. Przekazane informacje są następnie analizowane przez algorytmy sztucznej inteligencji. Dane pacjentów o stwierdzonym ryzyku którejkolwiek z chorób rzadkich, którymi zajmuje się Fundacja, trafiają następnie do konsylium ekspertów. Po konsylium, koordynator Fundacji kontaktuje się z pacjentami, u których stwierdzono wysokie ryzyko konkretnej choroby rzadkiej i dostarcza informacje, nt. rekomendowanego ośrodka oraz/lub specjalisty w celu przeprowadzenia pełnej diagnostyki.

 

O Fundacji Saventic

Fundacja Saventic powstała z inicjatywy spółki Saventic Health – grupy specjalistów tworzących algorytmy sztucznej inteligencji wspierające lekarzy w diagnostyce chorób rzadkich. – Aplikacja internetowa Fundacji stanowi odpowiedź na potrzebę chorych z niepokojącymi objawami lub nieprawidłowościami w wynikach, którzy poszukują ich przyczyny, ale mimo to pozostają niezdiagnozowani. Zaproponowane rozwiązanie może na obecnym etapie przyspieszyć diagnozę chorób metabolicznych, tzw. spichrzeniowych, ale w najbliższym czasie planuje się rozbudowę platformy o kolejne jednostki chorobowe. Celem Fundacji jest nie tylko przyspieszenie diagnozy, ale także pokierowanie ruchem chorego tak, aby odnalazł właściwy ośrodek czy specjalistę – dodaje prof. dr hab. med. Grzegorz Basak, kolejny ze współzałożycieli Fundacji Saventic.

 

Główne cele nowopowstałej Fundacj to m.in:

● przyspieszenie diagnostyki pacjentów w kierunku chorób rzadkich,

● wspieranie pacjentów w poszukiwaniu właściwego specjalisty lub ośrodka medycznego wyspecjalizowanego w diagnostyce i leczeniu podejrzewanych u pacjentów chorób rzadkich,

● rozwój innowacyjnych technologii wspierających diagnostykę chorób rzadkich, w tym algorytmów eksperckich opartych o sztuczną inteligencję. 

KOMENTARZE
news

<Październik 2021>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter