Aktualny wykaz refundacji uwzględnia m.in. doustny preparat przeciwwirusowy – Aciclovir Aurovitas – dostępny w trzech dawkach: 200 mg, 400 mg oraz 800 mg, którego substancją czynną jest acyklowir. Odpłatność powyższego leku wynosi 50% bez względu na dawkę. Acyklowir w zainfekowanych komórkach podlega procesowi fosforylacji do czynnego trifosforanu acyklowiru, hamującego syntezę wirusowego DNA. Dzięki tej aktywności jest skuteczny przeciwko takim wirusom jak: wirus opryszczki typu 1 i 2, wirus cytomegalii, wirus ospy wietrznej i półpaśca oraz wirus Epsteina-Barr.
Udostępniona lista zawiera też kilka leków związanych ze zdrowiem psychicznym. Możemy wyróżnić m.in. lek przeciwpsychotyczny – amisulpiryd – obecny w preparacie o nazwie Amisan w dawce 200 mg, przeznaczony do walki ze schizofrenią, a także agomelatynę (Agomelatyna Egis 25 mg) – lek przeciwdepresyjny dla dorosłych oraz aripiprazol (w preparacie Aripiprazole Aurovitas/Aripiprazole Apotex w dawce 15 mg), dla osób cierpiących na schizofrenię, chorobę afektywną dwubiegunową lub pacjentów z zespołem Tourette'a ze specjalnym wskazaniem.
Dodatkowo refundacją objęto także wziewne leki beta-2-adrenergiczne o długim działaniu – produkty z kortykosteroidami i lekami antycholinergicznymi, ze wskazaniem do ,,leczenia podtrzymującego u pacjentów dorosłych z umiarkowaną lub ciężką przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), u których nie uzyskuje się odpowiedniego efektu leczenia podczas jednoczesnego stosowania kortykosteroidu wziewnego i długo działającego agonisty receptorów beta 2 lub jednoczesnego stosowania długo działającego agonisty receptorów beta 2 i długo działającego antagonisty receptorów muskarynowych’’. Preparatem na ich bazie jest Trimbow – aerozol inhalacyjny w postaci roztworu, którego odpłatność wynosi 30%.
Refundacja dotyczy również zupełnie nowych leków, w tym ipilimumabu, znajdującego się w preparacie Yervoy, będącym ludzkim przeciwciałem monoklonalnym o działaniu przeciwnowotworowym. Jednym z najbardziej wyczekiwanych leków refundowanych jest tisagenlecleucel (produkt leczniczy ma nazwę Kymriah i jest formą terapii typu CAR-T), stosowany w przypadku nawrotowej lub ostrej białaczki limfoblastycznej, opornej na leczenie, przeznaczony dla chorych dzieci, młodzieży i dorosłych do 25. r.ż. włącznie. Pacjenci nie będą musieli pokrywać kosztów związanych z zakupem tych leków. Nowo dodanym bezpłatnym lekiem jest także trientinum tetrahydrochloridum – substancja czynna w produkcie Cuprior do stosowania doustnego u pacjentów z chorobą Wilsona.
Ogólne przedstawienie liczbowe zmian prezentuje się następująco:
- do nowego wykazu refundacji dodano 75 leków lub dodatkowych wskazań,
- 33 preparaty lub wskazania nie zostały ponowione z poprzedniego obwieszczenia,
- dla wielu preparatów zmianie uległy dopłaty pacjentów do leków (dla 150 pozycji zostały one obniżone, natomiast dla 374 podwyższone).
Zmiany od 1 września br. obejmują także kobiety ciężarne, które będą mogły otrzymać bezpłatne szczepienie przeciwko grypie – dostępne szczepionki to Influvac Tetra i Vaxigrip Tetra. Rząd poinformował też, iż od 1 stycznia 2022 r. kobietom w ciąży będzie przysługiwać prawo do bezpłatnych wyrobów medycznych i prawo do bezpłatnych leków i wyrobów medycznych w okresie połogu. Ponadto, od nowego roku zlecenia na wyroby medyczne w postaci papierowej zostaną zastąpione formą elektroniczną.
KOMENTARZE