Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowa klasa leków -przeciwciała monoklonalne
23.02.2011

 

 

Przeciwciała monoklonalne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W onkologii zostały pierwszy raz zastosowane w XIX wieku. Następne próby wytwarzania i opisania przeciwciał monoklonalnych spotkały się z szerokim uznaniem w środowisku naukowym natomiast twórcy techniki tworzenia linii komórkowych wyróżniono Noblem w 1975 roku.

 

Metody leczenia z użyciem przeciwciał monoklonalnych wyróżniają się działaniem spośród innych metod. Mechanizm działania polega na związaniu przeciwciała z wybranymi receptorami na powierzchni guza przez co blokowany jest proces przekazania sygnału do wnętrza komórek . Skutkiem tego procesu jest utrudniony proces rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych.

FDA obecnie dopuściła produkcję 8 preparatów zawierających przeciwciała monoklonalne. Uzyskiwane są na drodze fuzji nieśmiertelnych komórek z limfocytem B. Limfocyt pobrany od poddanego procesom immunizacji zwierzęcia lub człowieka, wytwarza przeciwciało o odpowiedniej swoistości . Obcogatunkowe przeciwciała zastępuje się humanizowanymi lub chimerowymi.

W listopadzie w 1997 roku FDA  zarejestrowała pierwsze przeciwciało monkolnalne o nazwie rituksimab, preparat wykorzystano do leczenia chłoniaków nieziarnistych. Obecnie wykorzystywane przeciwciała maja charakter immunoglobulin G (IgG). Komórki nowotworowe niszczone są pośrednio lub bezpośrednio przez aktywację układu odpornościowego gospodarza. Dodatkową zaletą przeciwciał jest to że mogą wpływać na wybrane elementy mikrośrodowiska guza. Wzmocnienie efektu przeciwnowotworowego można uzyskać przez wspomaganie przeciwciał radioizotopami toksynami lub lekami cytostatycznymi.

Skuteczność terapii z wykorzystaniem przeciwciał monoklinalnych zależy od cech nowotworu oraz indywidualnej odpowiedzi immunologicznego chorego. Głównym ograniczeniem tej terapii jest zróżnicowany rozkład antygenów wewnątrz oraz na powierzchni guza.

Obecnie poddawane badaniom klinicznym przeciwciała to 90Y-CEA-cide, EMD72000, ABX-EGF , IMC-1C11, huA33

 

Wprowadzone dotychczas na rynek  przeciwciała monoklonalne  znalazły zastosowanie w leczeniu jelita grubego i raka piersi. Ograniczenia na jakie napotkamy przy okazji rozwoju badań nad tego typu preparatami to przede wszystkim wysokie koszty wytwarzania przeciwciał i trudności w łączeniu preparatów z tradycyjnymi metodami leczenia. Koszty leczenia z wykorzystaniem takiej metody są również gigantyczne przykładowo w Polsce za roczną kurację trzeba zapłacić około140 tys. złotych.

 

Red. Agata Bednarek

 

Literatura
Charliński G., Boguradzki P. Zastosowanie trastuzumabu w leczeniu guzów litych. Współczesna Onkologia 2003
Gołąb J., Jakóbisiak M., Lasek W. Immunologia. Państwowe Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002
Green M.C., Murray J.L., Hortobagyi G.N. Monoclonal antibody therapy for solid tumors. Cancer Treat. Rev. 2000
KOMENTARZE
news

<Luty 2025>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
Newsletter