„Meridiankami” określają się użytkowniczki popularnego niegdyś leku na odchudzanie Meridia.
Lek ten zawiera w swoim składzie dziś już zakazany w obrocie chlorowodorek sibutraminy – związek chemiczny hamujący łaknienie znajdujący zastosowanie w leczeniu otyłości.
Mechanizm leczniczego działania sibutraminy zawarty jest w charakterystyce produktu leczniczego w której znajdują się następujące informacje iż w wyniku zahamowania wychwytu zwrotnego uwolnionych wcześniej substancji - noradrenaliny i serotoniny dochodzi do wzrostu ich stężenia.
Sibutramina zwiększa stężenia ważnych neuroprzekaźników w synapsach: serotoniny i noradrenaliny, które odpowiadają m.in. ludzkie samopoczucie, poprzez taką sztuczną ingerencje w stężenia neuroprzekaźników jakie występują naturalnie.
Pierwotny zamysł odnośnie leku dotyczył jej działania przeciwdepresyjnego, gdyż w badaniach na zwierzętach dowiedziono, że sibutramina działa przeciwdepresyjnie.
Istotnie producent informuje, iż donoszono o nielicznych przypadkach depresji, myślach samobójczych i samobójstwie, jednak nie został ustalony związek pomiędzy częstością występowania depresji, a stosowaniem sibutraminy.
Historia leku sięga roku 1997. Preparat ten wprowadzono mając na celu wyparcie z rynku innych starszej generacji leków anorektyczne takie jak Isolipan (zawierający deksfenfluraminę), Teronac, Mazindol wykazujące szereg niebezpiecznych działań niepożądanych.
Rezultaty przyjmowania oraz wyniki badań pacjentów w początkowym okresie po wprowadzeniu sibutraminy do obrotu były doskonałe – znaczna i trwała utrata wagi nawet u osób z dużą skłonnością do tycia, dobre wyniki badań klinicznych. Środowisko lekarskie z dużą swobodą i entuzjazmem przepisywało preparat wszystkim pacjentom walczącym z otyłością.
Meridia stała się tak popularna, że zyskała swoich fanów a na bazie substancji aktywnej – sibutraminy powstało wiele podobnych preparatów takich jak: Zelixa, Lindaxa, Afibon, Ectiva, Minimacin, Minimectil, Obesan, Sibutral, Helium.
Nic nie wskazywało rychłego przewrotu, aż do roku 2010 kiedy to 21 stycznia Europejska Agencja Leków (EMEA) wydała zakaz sprzedaży Meridii we wszystkich krajach europejskich.
Było to związane z wynikami badania SCOUT (Sibutramine Cardiovascular OUTcomes), które wykazało wzrost z 10,0% do 11,4% ryzyka wystąpienia zawału mięśnia serca nie skutkującego zgonem, udaru mózgu nie skutkującego zgonem, zatrzymania czynności serca z pozytywnie zakończoną resuscytacją lub zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, u pacjentów powyżej 54 roku życia obciążonych chorobą układu krążenia i/lub cukrzycą typu 2 przyjmujących sibutraminę w porównaniu z placebo. Wzrost ryzyka związany był głównie ze zwiększeniem częstości zawału serca lub udaru mózgu, które nie skutkowały zgonem.
Lek zalecany jest tylko w przypadku osób, u których leczenie niefarmakologiczne było nieskuteczne. Oprócz licznych działań niepożądanych takich jak suchość w jamie ustnej, bezsenność czy zaparcia często dochodzi do wzrostu ryzyka wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych, kołatania serca, nadciśnienia tętniczego.
Ceny rynkowe leku gdy był on jeszcze dostępny w sprzedaży oscylowały w granicach 60 – 300 złotych. Wycofanie tak popularnego i opłacalnego produktu z punktu widzenia ekonomii jest dużym ciosem ale nie wolno zapominać, że zdrowie człowieka jest wartością największą.
Lekarze i farmaceuci są zgodni w jednym - powinno się zaprzestać całkowicie sprzedaży preparatów zawierających narkotyczną sibutraminę, a w leczeniu otyłości największą rolę odgrywają ograniczenie spożywania kalorii i systematyczne ćwiczenia.
Mateusz Kula
Źródła:
1) Charakterystyka produktu leczniczego Meridia
2)Farmakologia i Toksykologia Mutschler 2001,
3) Informacje o preparacie Meridia pochodzące z angielskiej strony producenta leku
http://www.rxabbott.com/pdf/meridia.pdf
4) A Sibutramine-Induced Delusional Disorder Relapse
http://neuro.psychiatryonline.org/cgi/content/full/19/1/88
5).www.doz.pl
6).www.medicinenet.com
KOMENTARZE