Nowoczesne Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT) to projekt wyjątkowy w skali Europy, a nawet świata.
Centrum będzie mieć formułę otwartą, co oznacza, że zakładana jest w przyszłości współpraca z innymi partnerami. Jednym z najważniejszych celów i jednocześnie atutów projektu jest połączenie potencjału wybitnych naukowców z możliwościami sieci laboratoriów wyposażonych w specjalistyczną aparaturę najwyższej klasy. Na szczególna uwagę zasługują laboratoria fizykochemiczne, biomolekularne i biotechnologiczne, laboratoria inżynierii biomedycznej i technologii biomateriałów. Nowość stanowić będą nowoczesna laboratoria do badania przedklinicznych na zwierzęcych modelach schorzeń cywilizacyjnych, jak i specjalistyczna bazę do badań klinicznych.
Powstanie CePT planowane było już od wielu lat. Rozmowy rozpoczęły się w 2007 r. Powstała grupa będąca zalążkiem konsorcjum CePT, które dziś tworzą: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz siedem instytutów Polskiej Akademii Nauk: Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego, Instytut Biochemii i Biofizyki, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej, Instytut Podstawowych Problemów Techniki, Instytut Wysokich Ciśnień, Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej.
Centrum ma być pierwszym w naszym kraju ośrodkiem współpracy środowiska akademickiego i biznesu, mającym na celu rozwój badań klinicznych. Ośrodek będzie tworzony na wzór podobnych instytucji istniejących w wielu krajach europejskich. Badania kliniczne bezpośrednio wpływają na rozwój ekonomiczny kraju oraz uczelni poprzez zwiększenie dostępu do nowych technologii i terapii finansowanych nie z budżetu państwa, ale przez przemysł farmaceutyczny. Pacjentom otwierają możliwość skorzystania z najnowszych leków i terapii.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, oddanie Centrum do użytku – po wyposażeniu obiektu planowane jest na koniec 2012r.
Projekt CePT jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, priorytet 2: Infrastruktura sfery B+R, działanie 2.1: Rozwój ośrodków o wysokim potencjale badawczym. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest instytucją pośredniczącą projektu CePT. Koszt inwestycji to 87,7 mln zł. W budynku docelowo pracować będzie ok. 260 pracowników naukowych.
Źródło: www.cept.wum.edu.pl
Oprac. Magdalena Jóźwicka
KOMENTARZE