Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Najnowsze badania dotyczące bezpieczeństwa stosowania e-papierosów
17.12.2012

E-papieros – wynalazek XXI w. stał się nierozerwalną częścią dzisiejszego  społeczeństwa. Wraz z rosnącą popularnością rodzą się kolejne pytania o bezpieczeństwo jego stosowania. Z tego powodu stał się on głównym bohaterem dziesiątej niemieckiej konferencji dotyczącej wyrobów tytoniowych (10th German Conference for Tobacco Control).

Od 2008r. e-papierosy przeżywają sprzedażowy boom na całym świecie. W obiegowej opinii stanowią one zdrową alternatywę dla konwencjonalnych papierosów. Są tańsze, nie pozostawiają popiołu ani niedopałków. Nie da się także za ich pomocą wzniecić pożaru, gdyż nie wytwarzają ognia. E-papierosa palić można także w miejscach publicznych bez ryzyka wejścia w konflikt z prawem (nie licząc Komunikacji Miejskiej w Poznaniu i Warszawie). Jednak wraz z ich zwolennikami przybywa też przeciwników.  Zwracają oni uwagę na brak badań dotyczących konsekwencji  wieloletniego użytkowania  e-papierosów, oraz wpływu substancji emitowanych do atmosfery na ludzi i środowisko.  Odpowiedzią na  ten informacyjny deficyt mają być najnowsze badania naukowców z Towarzystwa Fraunhofera dotyczące biernego palenia  e-papierosów.

W niemieckim instytucie przeprowadzono serie doświadczeń poświęconych analizie emisji nietrwałych związków organicznych, ultra małych cząstek oraz formaldehydu z szczególnym uwzględnieniem  ilości, zagęszczenie i dystrybucji tych cząstek. Testy przeprowadzone były na grupie ochotników poprzez porównanie emisji konwencjonalnych oraz e-papierosów na przestrzeni 8 metrów kwadratowych. 

Ostatecznie wyniki badań wskazywały na  znacznie niższą emisje wszystkich wyżej wymienionych cząstek w dymie pochodzącym z e-papierosów. Nie bez znaczenia wydaje się fakt, że tytoniowa alternatywa nie wydzielała żadnych ilości formaldehydu.

Jakkolwiek pozytywne wydają się wyniki tych badań, wciąż nie znamy toksycznych efektów, które objawić się mogą w przyszłości lub w przyszłych pokoleniach.  Naukowcy zwracają też uwagę na poważny problem  braku jawnego składu wielu wkładów do sztucznych papierosów, a co za tym idzie braku świadomości spożywanych substancji przez konsumentów.  

Jeśli jednak dla kogoś e-papieros wciąż stanowi używkę zbyt bezpieczną i pozbawioną dreszczyku emocji, zawsze można dokupić wkład zawierający odpowiednio większą dawkę nikotyny.

 

Mateusz Wasiak

 

Źródło: http://www.medicalnewstoday.com/releases/253785.php

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
31
1
2
3
Newsletter