Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Na rynku pojawi się lek przeciw HIV
31.05.2011

FDA Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła Rilpriwirynę (nazwa handlowa Edurant) , jako lek do stosowania w antyretrowirusowej terapii pierwszego rzutu.

Edurant firmy Johnson & Johnson to nienukleozydowy inhibitor odwrotnej transkryptazy. Lek uzyskał licencję na stosowanie w połączeniu z innymi lekami antyretrowirusowymi: tenofowirem i FTC.

Rilpriwiryna, znana wcześniej jako TMC-278, otrzymała licencję na podstawie prób klinicznych, w których lek porównywano z efawirenzem, najpowszechniej przepisywanym lekiem NNRTI w terapii pierwszego rzutu. W jednym badaniu leki testowano w połączeniu z tenofowirem i FTC, a w drugim leki badano w połączeniu z jednym z trzech zestawień analogów nukleozydowych (tenofowir/FTC, AZT/3TC lub abakwir/3TC).

Po wniknięciu do organizmu człowieka, HIV łączy się z komórkami, które posiadają na swej powierzchni specjalne białka wychwytujące wirusa, tzw. receptory. Dzięki nim wirus może wniknąć do wnętrza komórki. Są one jak gdyby "drzwiami" do komórki. Zakażeniu HIV ulęgają tylko te komórki, które mają odpowiedni receptor (tzw. receptor CD4). Najwięcej takich receptorów posiadają na swojej powierzchni limfocyty T, należące do "centrum zarządzania" systemem immunologicznym człowieka. Do wniknięcia wirusa do komórek potrzebne są jeszcze tzw. koreceptory, których produkcja może być niedostateczna u niektórych osób w związku z zaburzeniami genetycznymi.

Edurant jest wskazany w leczeniu skojarzonym z innymi lekami do leczenia ludzi z wirusem niedoboru odporności typu 1 (HIV-1) u pacjentów dorosłych. Zatwierdzenie leku jest szansą dla tysięcy osób z rozpoznaniem HIV

Badania kliniczne, będące podstawą przyznania licencji rilpiwirynie, wykazały podobny poziom zmniejszania wiremii po 48 tygodniach terapii. W przypadku pacjentów przyjmujących rilpiwirynę występowało mniejsze prawdopodobieństwo przerwania terapii w związku ze skutkami ubocznymi wpływającymi na ośrodkowy układ nerwowy, takimi, jak bezsenność, depresja, zawroty głowy, lub też na skutek wysypki, w porównaniu z pacjentami przyjmującymi efawirenz.

Firma planuje wprowadzenie jeszcze czterech nowych leków, co może przynieść organizacji kolejne 9mld USD dochodu.

Johnson & Johnson (NYSE: JNJ) to amerykański międzynarodowy koncern farmaceutyczny i kosmetyczny, z siedzibą w New Brunswick w stanie New Jersey, założony w 1886 roku. Grupa Johnson & Johnson jest światowym producentem i dystrybutorem produktów ochrony zdrowia.

red. Blanka Majda

KOMENTARZE
Newsletter