Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Milowy krok w leczeniu alergii na orzeszki ziemne – FDA zatwierdziła preparat przeznaczony do doustnej immunoterapii
Milowy krok w leczeniu alergii na orzeszki ziemne – FDA zatwierdziła preparat przeznaczony

Alergie pokarmowe to wciąż narastający problem. Obecnie zmaga się z nimi około 1 na 10 dzieci, przy czym w tym momencie jedną z częstszych alergii jest właśnie alergia na orzechy. Odczulanie w postaci iniekcji jest niestety bardzo długotrwałe i nieprzyjemne dla małych pacjentów. Rozwiązaniem może być tu zatwierdzony przez FDA kilka dni temu preparat o nazwie Palforzia. Mamy do czynienia z doustną immunoterapią wskazaną w celu łagodzenia reakcji alergicznych, w tym anafilaksji, które mogą wystąpić przy przypadkowej ekspozycji na orzeszki ziemne.

 

31 stycznia br. amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła preparat o nazwie Palforzia, pierwszy proszek do doustnej immunoterapii zaprojektowany w celu leczenia alergii na orzeszki ziemne. Jak wskazują twórcy preparatu, główną inspiracją do stworzenia Palforzia były wcześniej występujące ciężkie reakcje anafilaktyczne wywołane prowadzonymi infekcjami odczulającymi.

Alergie stanowią wciąż narastający problem. Niektórzy mówią już o chorobie cywilizacyjnej. Jak tłumaczą alergolodzy i immunolodzy, jedną z teorii wyjaśniającą ten narastający problem jest hipoteza higieny. Ponieważ społeczeństwo stało się czystsze, układ odpornościowy nie widzi wystarczającej liczby bakterii. Tak więc odchodzi od walki z bakteriami i zaczyna walczyć z czymś innym, co prowadzi do alergii pokarmowych.

 

Czym jest doustna immunoterapia?

OIT (oral immunotherapy) to medycznie nadzorowany zabieg odczulania (leczenia alergii), który pomaga „zmniejszyć” odpowiedź immunologiczną poprzez budowanie tolerancji na alergeny. Jak wskazują badania, takie podanie mieszanki odczulającej jest znacznie lepiej tolerowane przez młodych pacjentów. Preparat zatwierdzony przez FDA jest dedykowany dla dzieci już od 4. roku życia.

Leczenie OIT rozpoczyna się od codziennej ekspozycji na alergen w bardzo małych ilościach, aby uniknąć wywołania reakcji alergicznej. W przypadku alergii na orzechy pacjenci najpierw otrzymują dawkę alergenu i są obserwowani przez 90 minut w towarzystwie lekarza lub pielęgniarki (z uwagi na możliwe wystąpienie reakcji alergicznej). Następnie terapię kontynuuje się już w domu, przyjmując kolejne dawki. Stopniowo zwiększa się dawki podawanych alergenów aż do osiągnięcia najwyższej dawki.

Jak wskazują twórcy preparatu, z czasem leczenie może ostatecznie umożliwić normalne jedzenie orzechów. Sama OIT za pomocą Palforzia opiera się na zasadzie, iż codzienne przyjmowanie alergenu, daje mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej, jeśli wystąpi narażenie na alergen przypadkowo.

Mimo wszystkich pozytywnych aspektów nowego preparatu należy mieć też na uwadze, że każdy pacjent leczony w ten sposób powinien być przygotowany na ewentualny wstrząs anafilaktyczny i powinien wciąż unikać ekspozycji na orzechy w codziennej diecie.

Źródła

https://www.fda.gov/vaccines-blood-biologics/allergenics/palforzia

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/orzechowe-orzeszki-ziemne-388786/

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter