Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Miedziany stetoskop zwalczy drobnoustroje
15.08.2012

Jednym z symboli kojarzącym się z zawodem lekarza jest niewątpliwie charakterystyczny kształt stetoskopu. Paradoksalnie jednak, to właśnie na jego powierzchni, między pacjentami i personelem medycznym rozprzestrzeniają się liczne drobnoustroje stanowiące przyczynę groźnych zakażeń. Problem ten może rozwiązać nowy produkt firmy Spirit Medical zaprezentowany ostatnio na Międzynarodowej Wystawie Medycyny i Ochrony Zdrowia (ang. International Medical and Healthcare Exhibition) w Tajpej (Tajwan).

Szacuje się, że około 80% wszystkich chorób zakaźnych przenosi się przez dotyk. Zapobiegać im można poprzez mycie rąk i dezynfekcję pomieszczeń, jednak zabiegi te często nie są wystarczające. Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby najbardziej narażone sprzęty same zabijały groźne mikroby. W tym celu musiałyby być one jednak wykonane z odpowiedniego surowca, takiego jak np. miedź przeciwdrobnoustrojowa (Miedź PDU).

Liczne badania przeprowadzane na całym świecie potwierdziły, że w ciągu zaledwie 2 godzin zabija ona aż 99,9% mikroorganizmów znajdujących się na jej powierzchni. Możliwość ta wynika z unikalnych właściwości metalu, który oddziałuje na potencjał elektryczny błony komórkowej mikroorganizmów i tworzy w niej pory, przez które następnie przenikają jony Cu2+ blokujące aktywność wielu równych enzymów metabolicznych.

Miedź jest przy tym bezpieczna w użyciu, nieszkodliwa dla ludzi i środowiska oraz odporna na ścieranie, utlenianie i wielokrotne zawilgocenie, a wszystkie te cechy sprawiają, że może być ona z powodzeniem wykorzystywana do wytwarzania różnych powierzchni dotykowych, takich jak zlewy, klamki, poręcze, wózki szpitalne, blaty i włączniki świateł.

Ostatnio do szerokiej oferty urządzeń medycznych wykonywanych z tego metalu, firma Spirit Medical wprowadziła również stetoskop z mosiężną głowicą i oliwkami, czyli wkładanymi do ucha zakończeniami przewodów

Jak podaje producent, nowy sprzęt skutecznie zwalcza różne bakterie, grzyby i pleśnie - gronkowca złocistego opornego na metycylinę (MRSA), Clostridium difficile oraz VRE, czyli enterokoki odporne na wankomycynę, a nawet wirusa grypy typu A (H1N1).

Produkt, sygnowany znakiem Cu+, wzbudził duże zainteresowanie nie tylko wśród pracowników służby zdrowia, ale również i lokalnych firm, które planują wprowadzić go do swojej oferty. Jest to niemały sukces, ponieważ choć miedź od wieków znana jest ze swoich właściwości przeciwdrobnoustrojowych, to jednak jej promocja w środowisku medycznym wciąż stanowi niełatwe zadanie.

Zwiększeniem popytu na tego typu produkty zajmuje się w naszym kraju Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM). Stanowi ono część Europejskiego Instytutu Miedzi (European Copper Institute ECI) z siedzibą w Brukseli, którego głównym celem jest uświadamianie zarówno producentów, jak i potencjalnych odbiorców na temat korzyści wynikających z zastosowania miedzi i jej stopów nie tylko w służbie zdrowia, ale również w energetyce, telekomunikacji, budownictwie, architekturze oraz ochronie środowiska.

  

 

Autor: Anna Kurcek

 

Materiały źródłowe:

 

Stetoskop z miedzi przeciwdrobnoustrojowej nowością na rynku http://pcpm.pl/

www.antimicrobialcopper.org

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter