– W drugiej połowie XX w. zadziało się coś niesamowitego w medycynie. Po raz pierwszy mogliśmy odczytać informację, która jest w nas – w naszym kodzie genetycznym – prof. Tadeusz Pietrucha.
– Organizm człowieka zbudowany jest z komórek. W tych komórkach znajdują się pewne struktury, które nazywamy organellami, m.in. jądro komórkowe, w którym znajduje się dna (kod genetyczny) przez niektórych nazywane kodem życia – dr Agata Sakowicz.
– Wszyscy znamy jednogenowe choroby genetyczne, takie jak: hemofilia, fenyloketonuria, anemia sierpowata, mukowiscydoza. Dzisiaj wiemy, że rak też jest chorobą genetyczną, która powstaje w wyniku zmian w dna nabywanych w trakcie naszego życia. Są to powszechnie występujące choroby cywilizacyjne – prof. Andrzej Bednarek.
– W niektórych zaburzeniach rytmu potrafimy oznaczyć geny, tak żeby zdiagnozować rodzaj choroby (np. w zespołach wydłużonego QT) i na podstawie bardzo precyzyjnej diagnozy, opartej właśnie o nieprawidłowy gen, dobrać odpowiedni lek – dr hab. n. med. Grzegorz Piotrowski.
– Najszerzej dostępnym wykorzystaniem praktycznym medycyny spersonalizowanej jest farmakogenomika. Jest to po prostu dobór odpowiedniej terapii na bazie informacji, jaką uzyskujemy z analizy dna pacjenta. Często jest tak, że leki, które podawane są pacjentom, dla poszczególnej grupy chorych, działają na 50% tej grupy.
– Informacja genetyczna posiada dziś szczególny charakter. Dlaczego? Dlatego, że wraz z rozwojem medycyny, biologii, w tym zwłaszcza genetyki, jesteśmy w stanie tak naprawdę powiedzieć coraz więcej o człowieku, o przyczynach występowania chorób, ale potencjalnie możemy też powiedzieć de facto o jego przyszłości – dr Błażej Kmieciak.
– My, naukowcy uważamy, że będziemy mieć coraz większą wiedzę na temat tego, jak takie warianty genetyczne będą wpływały na funkcjonowanie naszego organizmu i być może w przyszłości marker genetyczny zostanie włączony do rutynowej diagnostyki bądź też terapii danego pacjenta – dr Agata Sakowicz.
Centrum Medycyny Spersonalizowanej CODE jest innowacyjnym ośrodkiem badawczo-diagnostycznym, który wdraża nowoczesne techniki biologii molekularnej do praktyki klinicznej. W trosce o pacjentów cmscode świadczy usługi z zakresu szeroko pojętej medycyny spersonalizowanej. Dzięki nowatorskiemu podejściu analizowane są przyczyny i dobierane metody leczenia, uwzględniając w większym niż dotychczas zakresie, znaczenie indywidualności i unikalności kodu genetycznego pacjentów.
KOMENTARZE