Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Medycyna XXI wieku – okiem ekspertów
Już wiemy, czym jest medycyna XXI wieku – to przede wszystkim medycyna sper­sonalizowana. Nie jest ona nową specjalnością medyczną, ale kształtującym się w wyniku rozwoju nauk medycznych innowacyjnym podejściem do rozumienia przyczyn i doboru metod leczenia zaburzeń chorobowych, uwzględniającym, w większym niż dotychczas stopniu, znaczenie indywidualności i unikalności kodu genetycznego konkretnego pacjenta. Co o niej sądzą eksperci?

 

– W drugiej połowie XX w. zadziało się coś niesamo­witego w medycynie. Po raz pierwszy mogliśmy odczytać informację, któ­ra jest w nas – w naszym kodzie genetycznym – prof. Tadeusz Pietrucha.

– Organizm człowieka zbudowany jest z komórek. W tych komórkach znajdują się pewne struktury, które nazywamy organellami, m.in. jądro komórkowe, w któ­rym znajduje się dna (kod genetyczny) przez niektórych nazywane kodem życia – dr Agata Sakowicz.

– Wszyscy znamy jednogenowe choroby genetyczne, takie jak: hemofilia, fenyloketonuria, anemia sierpowata, mukowiscydoza. Dzisiaj wiemy, że rak też jest chorobą genetyczną, która powstaje w wyniku zmian w dna naby­wanych w trakcie naszego życia. Są to powszechnie wystę­pujące choroby cywilizacyjne – prof. Andrzej Bednarek.

– W niektórych zaburzeniach rytmu potrafimy oznaczyć geny, tak żeby zdiagnozować rodzaj choroby (np. w zespo­łach wydłużonego QT) i na podstawie bardzo precyzyjnej diagnozy, opartej właśnie o nieprawidłowy gen, dobrać odpowiedni lek – dr hab. n. med. Grzegorz Piotrowski.

– Najszerzej dostępnym wykorzystaniem praktycznym medycyny spersonalizowanej jest farmakogenomika. Jest to po prostu dobór odpowiedniej terapii na bazie informacji, jaką uzyskujemy z analizy dna pacjenta. Czę­sto jest tak, że leki, które podawane są pacjentom, dla poszczególnej grupy chorych, działają na 50% tej grupy.

– Informacja genetyczna posiada dziś szczególny charak­ter. Dlaczego? Dlatego, że wraz z rozwojem medycyny, biologii, w tym zwłaszcza genetyki, jesteśmy w stanie tak naprawdę powiedzieć coraz więcej o człowieku, o przy­czynach występowania chorób, ale potencjalnie możemy też powiedzieć de facto o jego przyszłości – dr Błażej Kmieciak.

– My, naukowcy uważamy, że będziemy mieć coraz więk­szą wiedzę na temat tego, jak takie warianty genetyczne będą wpływały na funkcjonowanie naszego organizmu i być może w przyszłości marker genetyczny zostanie włączony do rutynowej diagnostyki bądź też terapii da­nego pacjenta – dr Agata Sakowicz.

 

Centrum Medycyny Spersonalizowanej CODE jest in­nowacyjnym ośrodkiem badawczo-diagnostycznym, który wdraża nowoczesne techniki biologii moleku­larnej do praktyki klinicznej. W trosce o pacjentów cmscode świadczy usługi z zakresu szeroko pojętej medycyny spersonalizowanej. Dzięki nowatorskie­mu podejściu analizowane są przyczyny i dobierane metody leczenia, uwzględniając w większym niż do­tychczas zakresie, znaczenie indywidualności i uni­kalności kodu genetycznego pacjentów.

KOMENTARZE
news

<Marzec 2025>

pnwtśrczptsbnd
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter