Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Małe jest piękne - genialne „narzędzie” w walce z chorobami dzieci i osób z dysfagią.
24.10.2012

Zapewne każdy pamięta uczucie z dzieciństwa towarzyszące połykaniu niechcianych tabletek. Czasy się zmieniły, a idący w ślad za tym postęp technologiczny pozwala w sposób wręcz niezauważalny dla chorego dziecka na podanie leku w postaci tabletki bardzo małych rozmiarów.


Przeczytaj również:

Tabletki antykoncepcyjne mogą wpływać na jakość związków!

Zakończono badania nad bezpieczeństwem nowego leku na liszajca


Sposób formulacji minitabletek jest techniką stosunkowo nową, sam pomysł i koncepcja ich wytwarzania przez przemysł farmaceutyczny jest odpowiedzią na narastające potrzeby  podawania leków w grupie pacjentów pediatrycznych i geriatrycznych.

Z punktu widzenia technologii postaci leku, minitabletki są formą pośrednią pomiędzy tradycyjnymi tabletkami o większych rozmiarach a mniejszymi granulatami i peletkami. Wymiar minitabletki oscyluje w granicach 1 -3 mm.

Zaletą minitabletek są ich małe rozmiary właśnie dlatego są tak wysoce cenione w świecie medycznym – umożliwiają podanie leku dzieciom w wieku 2 – 5 lat oraz u osób mających problemy z połykaniem. Minitabletki mogą być popijane wodą, rozpuszczane w odpowiednich napojach lub pożywieniu oraz syropach.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt zmiany dawkowania tzn. zamiast tradycyjnej metody dzielenia tabletek będziemy mieli do czynienia  z ich mnożeniem. Zawarta w jednej minitabletce ilość substancji czynnej pomnożona przez odpowiednią ich ilość będzie stanowić „jednostkę dawkowania”. Dlaczego jest to tak korzystne – przyczyna jest prozaiczna przy wytwarzaniu standardowych tabletek producent musi opracować linię tabletek zawierających różne dawki substancji czynnej co nastręcza dodatkowe problemy jeśli chodzi o sama rejestrację, technologię oraz technikę analityczną i logistykę. Wyprodukowanie takiego asortymentu dla dzieci jest w praktyce niemożliwe do spełnienia. Na rynku istnieją tylko 3 preparaty w postaci mninitabletek: Ultrase MT, Lamisil, Orfilril long.

 

Producenci oprócz samych minitabletek muszą zadbać o sposób ich dozowania, tak aby był dokładny i możliwie najprostszy. Standardem przy tego typu projektach jest założenie, że urządzenie dozujące musi być proste, tanie, niezawodne i stanowiło element opakowania leku. Chodź pomysłów jest wiele to żaden jak dotychczas nie zdołał się przebić do lecznictwa na szeroką skalę.

Podsumowując minitabletki okazują się być idealną a co najważniejsze realną formą leku dla pacjentów pediatrycznych. Pozwalają zamaskować nieprzyjemny w wielu przypadkach smak substancji leczniczej oraz pozwalają na zastosowanie bezpieczniejszych substancji pomocniczych. Stanowią alternatywę przy podawaniu leków wśród dzieci w wieku przedszkolnym (2-6 lat) oraz bez trudności połykane przez dzieci w wieku 6 miesięcy.


Mateusz Kula

 

Źródło:

„Świat przemysłu farmaceutycznego” Nr.03/2012 – Minitabletki – nowe rozwiązania technologiczne i terapeutyczne. Małgorzata Szmitowska Kierownik Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej, Gdański Uniwersytet Medyczny. Str.12-15

Lennartz P., Mielck J.B 1998. Minitabletting: improving the compactability of paracetamol powder mixtures. Int. J. Pharm., 173, 75-85

KOMENTARZE
Newsletter